Slováci s unikátnym folklórnym projektom ohúrili Kóreu

PCHJONGJANG, 16. februára 2018 (tlacovasprava.sk) – 9. február 2018 vojde do histórie ako deň oficiálneho zahájenia v poradí už 23. Zimných olympijských hier. Ako to už býva zvykom, Olympiáda ponúka skvelú platformu pre prezentáciu kultúr jednotlivých zúčastnených národov. Tie usporiadúvajú vo väčšej či menšej miere rozličné hudobné či výtvarné sprievodné programy.

Tento rok Slovensko môže byť naozaj pyšné. V Kórejskej republike máme totiž skutočne krásne umelecké zastúpenie. Reč je o už známom projekte Party v 21.storočí. Jedná sa o výstavu svetovo unikátnych obrazov, ktoré kombinujú tri umelecké odbory. Maľbu na tvár, fotografiu a maľbu na plátno.

Celý projekt, ktorý vznikol pod dozorom etnologičky Kataríny Chabrečekovej, má za úlohu nielen zdokumentovať historicky takmer zaniknuté svadobné party – čelenky, ktoré nosili nevesty počas svadobného dňa ), ale aj prepojiť pôvodnú slovenskú kultúru s novým moderným a súčasným videním.

Tým, že sa folklór stane atraktívnym aj pre súčasných mladých ľudí, môžeme docieliť jeho záchranu“, vraví fotograf a spoluautor myšlienky projektu Ľubomír Sabo. Jeho kolegyňa, rovnako fotografka Zuzana Sénášiová zároveň dodáva: „ Až keď sme začali robiť tento projekt pochopili sme, že ak nestihneme zachytiť to čo máme teraz, možno to proste zanikne. Vďaka týmto obrazom ostanú party navždy živé.“

Fotogaléria:

Celý projekt umelecky dotvorila naša úspešná maliarka Sarah I. Avni. Svojim špecifickým vnímaním, projektu dodala novú, umeleckú dimenziu.

Na každom obraze, ktoré sa mimochodom vystavovali okrem Bratislavského hradu, ( kde mala výstava svoju premiéru) aj vo Viedni, New Yorku či Ottave a v tomto roku ju čaká dalších 16 výstav, je zobrazená krásna modelka, čo sa páčilo najmä mužskému osadenstvu v Kórei. A čo je pravda, to je pravda. Už aj tu vedia že máme najkrajšie ženy na svete.

Celý projekt dotvára hudobná zložka, ktorá rovnako pretvára naše ľudové piesne a tým ich robí prístupnejšími aj pre súčastných mladých ľudí. V Olympijskom dome svojim prevedením jednej z piesní tohto projektu očarila speváčka Veronika VeronikaS Strapková. Práve táto talentovaná slečna je zobrazená aj ako modelka na krásnom obraze ktorý tróni výstave v Slovenskom Olympíjskom dome.

Veríme, súdiac podľa dnešných reakcií, že Slovensko môže byť na svoju prezentáciu v Kórejskej republike hrdé.

Autor textu: VS
Autori fotografií: LSZ Photography

Kontakt pre médiá:
Zuzana a Lubos
za Team Party v 21. storočí
zuzanasenasiova@gmail.com
mob.: 00421 903 926 330

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.