Zrovnajú čierne stavby v Bratislave so zemou? Okresný úrad definitívne potvrdil ich odstránenie!

BRATISLAVA, 22. marca 2018 (tlacovasprava.sk) – Stavebný úrad v Rači sa piatimi rozostavanými domami v račianskych vinohradoch v lokalite Fixle, realizovanými bez stavebného povolenia a v rozpore s územným plánom mesta, zaoberá už štyri roky.

Za túto dobu postupne využíva všetky svoje zákonom stanovené kompetencie, no ani po tak dlhej dobe sa nepodarilo prípad posunúť tak, aby stavebník čiernych stavieb Juraj Obermajer reálne niesol za svoje nelegálne konanie zodpovednosť, o treste za porušenie zákona ani nehovoriac. Teraz však nastal v prípade zásadný posun, keď nadriadený orgán potvrdil rozhodnutie stavebného úradu v Rači.

Rozhodnutie Rače je potvrdené

Račianska samospráva po celej plejáde žiadostí, stanovísk, rozhodnutí a následných odvolaní, opätovných rozhodnutí a opätovných odvolaní, teraz po rokoch konečne uzrela svetielko nádeje, keď Okresný úrad Bratislava v odvolacom konaní potvrdil v poradí druhé rozhodnutie račianskeho stavebného úradu o odstránení stavieb, vydané síce už pred rokom, no kvôli odvolaniu stavebníka bolo až doteraz posudzované nadriadeným orgánom.

OÚ nakoniec potvrdil zákonnosť rozhodnutia račianskeho stavebného úradu, ktorý v rozhodnutí o odstránení stavieb nariadil Obermajerovi aj niekoľko podmienok, okrem iných aj to, že po odstránení stavieb uvedie pozemky do primerane pôvodného stavu podľa druhu využitia zapísanom na liste vlastníctva a v súlade s funkčným využitím určeným územným plánom mesta. Stavebník má tiež povinnosť stavbu odstrániť do 120 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia.

Stavby vo vinohradoch v bratislavskej lokalite Fixle.

Dôkaz nedokonalosti našich zákonov

„Tento exemplárny príklad arogancie stavebníka a celý príbeh okolo jeho piatich domov v našich račianskych vinohradoch možno v širších súvislostiach chápať aj ako učebnicový príklad nedokonalosti našich zákonov, ktoré zorientovaných právnikov, ktorých pán Obermajer okolo seba zjavne má, doslova lákajú obchádzať zákon s vedomím, že ich minie akýkoľvek postih,“ vyhlásil starosta Rače Peter Pilinský.

Stavebník Obermajer ešte aj na súdnom pojednávaní v septembri 2016 pred súdom vyhlásil, že sa cíti nevinný a žiadal o ukončenie trestného stíhania voči svojej osobe. Trestné stíhanie nakoniec aj zastavené bolo, a to z dôvodu, že za spomínaný skutok bol stavebník už potrestaný príslušným správnym orgánom uloženou pokutou ktorú možno považovať za dostatočný postih, a preto nemôže byť vzhľadom na zákonnú prekážku potrestaný dvakrát za rovnaký čin.

„Vtedy som si povedal: nevadí, jednu bitku sme prehrali, ideme ďalej. Krátko nato sme vydali prvé rozhodnutie o odstránení stavieb, a keď sa stavebník voči nemu odvolal, nadriadený orgán naše rozhodnutie zrušil! Ešte aj tá pokuta, ktorú sme mu svojho času udelili, pre ktorú bolo zastavené aj trestné stíhanie a ktorá bola smiešna oproti jeho možným ziskom za domy, skončila na základe žaloby Obermajera na súde, ktorý o nej doteraz ešte nerozhodol,“ vyhlásil starosta Rače Peter Pilinský, ktorý čierne stavby v Rači vníma už aj ako principiálny problém.

„Keď nedokážeme postihovať a trestať čierne stavby bez stavebného povolenia umiestňované v rozpore s územným plánom Hlavného mesta, ako potom môžeme zastavovať či obmedzovať obrovské developerské projekty s právoplatným stavebným povolením, ktoré nám rastú doslova pod oknami?“ myslí si Pilinský, ktorý sa však z aktuálnych informácií od okresného úradu v kauze Obermajer teší.

„Je mi jasné, že stavebník urobí ešte ďalšie právne kroky v snahe vyhnúť sa definitívnemu odstráneniu tých domov, avšak aj potvrdenie a odobrenie postupov nášho stavebného úradu od nadriadeného orgánu a konečne aj nejaký viditeľný posun je pre mňa dobrá správa. Aj keď našim občanom v súčasnosti kazia kvalitu života oveľa väčšie výstavby ako je týchto päť domov, stále verím, že Obermajerove stavby nakoniec zmiznú z Fixlov – jednak kvôli obhajobe spravodlivosti a tiež kvôli odkazu, že zákony, nech už sú akokoľvek deravé, platia pre nás všetkých rovnako,“ myslí si Pilinský.

Mestská časť Rača zvolí voči Obermajerovi ďalší postup v závislosti od toho, aké právne úkony on vykoná voči vydanému právoplatnému rozhodnutiu okresného úradu a račianskeho stavebného úradu.

MÚ Bratislava – Rača

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.