Talenty Novej Európy: Už je jasné, ktorým talentom pôjde 66 tisíc eur

BRATISLAVA, 29. marca 2018 (tlacovasprava.sk) – Mimoriadne talentované deti a mladí ľudia v oblasti vedy, umenia a športu získali aj tento rok finančnú podporu z grantového programu Talenty Novej Európy, ktorý realizuje spoločnosť Slovnaft a Stredoeurópska nadácia.

Odborné poroty rozhodli, že zo 185 prihlásených sa v 11. ročníku programu Talentom Novej Európy stalo 54 z nich. Finančnú podporu získalo 30 športovcov a 24  umelcov a vedcov. Rozhodujúcim kritériom boli dosiahnuté výsledky na medzinárodnej úrovni, ako aj perspektíva ďalšieho rozvoja talentu.

Tohtoročným laureátom TNE je aj 18-ročný Filip Martinský z Liptovského Hrádku, ktorý sa venuje baletu a tanečnému divadlu. Okrem toho, že tvorí vlastnú choreografiu je víťazom mnohých baletných a tanečných podujatí a o.i. je aj majstrom sveta v balete v kategórii dvojíc z roku 2015.

Precízna porota

„Každý rok pribúdajú nové mladé osobnosti, ktoré ma prekvapia svojou víziou a odhodlaním ísť za svojim snom. Som šťastná, že naši laureáti z predchádzajúcich ročníkov študujú na prestížnych medzinárodných univerzitách, sú členmi najlepších hudobných telies, pracujú v špičkových vedeckých tímoch a dosahujú výnimočné športové výsledky,“ uviedla Szilvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie.

Vo finálových kolách talentovaní mladí ľudia svojimi vynikajúcimi prezentáciami prekvapili aj skúsených porotcov. O grantoch tento rok rozhodovali výtvarníčka Ilona Németh, matematik SAV Anatolij Dvurečenskij, riaditeľ Konzervatória v Bratislave Peter Čerman, pedagóg FTVŠ UK Ľubor Tománek, viceprezident Slovenského zväzu hádzanej Ernő Kelecsényi, šéfredaktor a majiteľ portálu http://www.takurcitee.sk Denis Bohumil Schvarcz, chemik zo SAV Tomáš Bertók a violončelista Jozef Lupták.

Pozoruhodný talent má 16-ročný informatik Ondrej Vrábel. Je tvorcom počítačových Pinf hier, určených pre mentálne hendikepované deti, za čo získal ocenenie Krištáľové krídlo.

Tohtoročným laureátom TNE je aj 18-ročný Filip Martinský z Liptovského Hrádku, ktorý sa venuje baletu a tanečnému divadlu. Okrem toho, že tvorí vlastnú choreografiu je víťazom mnohých baletných a tanečných podujatí a o.i. je aj majstrom sveta v balete v kategórii dvojíc z roku 2015.

Lepší ako rovesníci

Pozoruhodný talent má 16-ročný informatik Ondrej Vrábel. Je tvorcom počítačových Pinf hier, určených pre mentálne hendikepované deti, za čo získal ocenenie Krištáľové krídlo. Grant použije na podporu rozšírenia svojich hier na školy po celom Slovensku, aby sa k nim dostalo čo najviac detí s postihnutím.

„Títo talentovaní mladí ľudia sú už dnes v niečom lepší ako ich rovesníci na Slovensku. To je základný predpoklad k tomu, aby mali vyššie ambície, napríklad byť úspešní aj v zahraničí. V tomto ich chceme aj naďalej podporovať, pretože premrhať talentom iba pre nedostatok financií by

bola škoda“, dodáva Anton Molnár, riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie SLOVNAFT, a.s.V športovej oblasti získal grant Talentov Novej Európy iba 10-ročný skokan na lyžiach Hektor Kapustík. Je dvojnásobným majstrom SR a zároveň členom slovenskej reprezentácie. Jeho snom je účasť na olympiáde v športe, ktorý u nás kedysi patril medzi tie úspešnejšie… Držíme mu palce.

V športovej oblasti získal grant Talentov Novej Európy iba 10-ročný skokan na lyžiach Hektor Kapustík.
Hektor Kapustík je dvojnásobným majstrom SR a zároveň členom slovenskej reprezentácie. Jeho snom je účasť na olympiáde v športe, ktorý u nás kedysi patril medzi tie úspešnejšie…

Počas 11 rokov existencie programu Talenty Novej Európy získalo granty v hodnote viac ako 650 tisíc eur celkovo 350 talentovaných detí a mladých ľudí. Financie využili napríklad na nákup laboratórnych pomôcok, hudobných nástrojov, kníh a športovej výbavy. Veľká časť z finančných prostriedkov smerovala aj na financovanie profesijných a študijných pobytov v zahraničí, účasti na športových podujatiach a tréningov.

Viac informácií k programu Talenty Novej Európy nájdete na http://www.tne.sk.

Kontaktné osoby:

SLOVNAFT, a.s.
Anton Molnár – hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie
tel: +421 905 393 161

Central European Foundation / Stredoeurópska nadácia (CEF)
Juraj Tedla –  koordinátor programu
tel.: +421 918 707 397

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.