Rínok Rača ponúkne novinku: Komunitné vinice, ale aj nadpriemer zelene aj nákupnú pasáž

BRATISLAVA, 4. mája 2018 (tlacovasprava.sk) – Developer začal čistiť trojhektárové územie budúcej zóny Rínok Rača a búrať ruiny bývalých vinárskych závodov a stavieb postavených po ich zániku. Zaregistroval tiež už viac ako 30 záujemcov na, v prvej fáze, prezentovaných 95 bytov.

„Veríme, že Rínok Rača, ktorý čoskoro začneme stavať, bude novým centrom mestskej časti a prirodzene zapadne do života všetkých jej obyvateľov,“ hovorí Martin Šimurda, zástupca developera, ktorý patrí do skupiny Bencont Group. Developer čoskoro zažiada o stavebné povolenia na výstavbu infraštruktúry a neskôr na výstavbu bytov, garáží a obchodnej pasáže pri Kadnárovej ulici. Tie by mali byť dokončené do konca roku 2020.

Rínok Rača bude mať menej zástavby a výrazne vyšší pomer zelených plôch, ako predpokladá územný plán. Žiadna z budov neprevýši maximálne výšky v okolí a kľúčové miestne výhľady ostanú zachované.

Rínok Rača ponúkne viac zelene, nákupnú pasáž, priestor na materskú školu aj komunitné vinice.

Okrem kultivácie spustnutého územia bude developer investovať do moderných cyklotrás aj rekonštrukcie autobusovej zastávky MHD. Spomienkou na minulosť Rače budú susedské vinice, ktorých vznik a údržbu bude podporovať minimálne desať rokov.

Projekt prispeje do rozpočtu mestskej časti v najbližších troch rokoch sumou viac ako 1 milión eur.

V liste obyvateľom Rače, ktorí bývajú v priamom susedstve nového projektu sa stavebník zaviazal rešpektovať lokalitu i ľudí, ktorí v nej žijú. Počas celej výstavby chce úzko komunikovať a vychádzať v ústrety všetkým jej obyvateľom.

Aj preto v rámci čistenia územia pripraví v najbližších týždňoch Rínok Rača veľkokapacitné kontajnery, ktoré môžu obyvatelia ulíc Sadmelijská, Barónka, Kubačova, Kadnárova, Plickova a Novohorská použiť na odstránenie veľkorozmerného odpadu z ich domácností a pivníc.

„Dúfam, že búranie i výstavba prvej etapy prebehnú rýchlo, bez komplikácií, a že sa čoskoro budeme môcť spoločne tešiť z novej multifunkčnej zóny, ktorá okrem cyklotrás, škôlky a viníc prinesie aj viacero možností na relax, nákupy, či zamestnanie,“ uzatvára Šimurda.

Rínok Rača vyrastie v areáli bývalých Vinárskych závodov.

Rínok Rača bude celkovo pozostávať zo šiestich obytných domov, troch polyfunkčných domov s bývaním a občianskou vybavenosťou, z piatich samostatných objektov občianskej vybavenosti a troch podzemných parkovacích garáží s 822 miestami na parkovanie.

Pribudnúť by tu malo spolu 473 bytov pre 850 ľudí.

Oproti v minulosti prezentovaným návrhom sa rozsah projektu zmenšil čo do počtu poschodí aj hmoty. Požiadavke verejnosti, ktorá požadovala Index podlažnej plochy na úrovni 1,5 developer vyhovel. Zastavanosť plochy je na 80 percentách oproti tomu, čo tu povoľuje platný územný plán. Projekt garantuje vysoký podiel zelených plôch, ktoré budú tvoriť 34% územia, čo je v Bratislave rarita. Platný územný plán žiada 23% zelených plôch. Zelené plochy budú zavlažované ekologicky dažďovou vodou, ktorá sa bude za týmto účelom zachytávať v retenčnej nádrži.

Rínok Rača

Martin Šimurda, konateľ spoločnosti Rínok Rača v minulosti tiež povedal: “Aby sme mohli asanovať zdevastovaný trojhektárový komplex bývalej fabriky priamo medzi obytnými zónami a túto oblasť ďalej revitalizovať, musíme preukázať komerčnú životaschopnosť zámeru a v súlade s územným plánom vytvoriť primeraný počet priestorov na predaj a prenájom. Všetky naše záväzky voči mestskej časti i mestu sme pripravení naplniť a v prípade rôznych názorov chceme vždy hľadať spoločné riešenia a kompromisy, ktoré budú na prospech všetkých zúčastnených strán.”

Návrh Rínku Rača zakomponoval do budúcej štruktúry lokality aj historický objekt Nemeckého kultúrneho domu a vytvára priamo pre neho, na žiadosť mestskej časti, nové parkovacie miesta. Nemecký kultúrny dom stojí priamo vedľa ruiny závodu na a Rínok Rača mu vracia dôležité miesto, keď ho vťahuje späť do novovznikajúceho centra tejto mestskej časti.

List obyvateľom dotknutej lokality:

Rinok_Raca_LIST

Všetky aktuálne informácie o projekte je tiež možné nájsť na http://www.rinokraca.sk.

Kontakt pre médiá:
Ľudovít Tóth
event2all
0907 982 221, toth@event2all.sk

BENCONT Group, sa od roku 2008 zaoberá analýzami realitného trhu, komodít a realitným developmentom. Jeho spoločnosti realizovali alebo realizujú, okrem iného, projekty Jurský obytný park vo Svätom Jure, Nový Martin v Martine, Tujetoin v bratislavskej Dúbravke, Valerian a Mendelsohn v Podunajských Biskupiciach, prevádzkujú apartmánový dom Família v Novom Smokovci a zaoberajú sa mimosezónnym pestovaním paradajok na Farme Babindol (skleníky Babindol a Levice). Viac nájdete na http://www.bencont.sk.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.