Ako sa bude dariť včelám v Tatrách: Prežijú v úľoch na streche známeho hotela prvú zimu?

ŠTRBSKÉ PLESO, 23. júna 2018 (tlacovasprava.sk) – Strecha jedného z hotelov sa toto leto poriadne „rozvibruje“ včelím bzukotom. V nadmorskej výške 1 380 m bude hotel chovať dokopy 5 včelstiev s približne 150 tisícami včiel. Tri včelstvá sa už na streche aklimatizujú od nedele 17. júna. Ďalšie včelstvá k nim pribudnú v najbližších dňoch.

„Hotela FIS*** na Štrbskom Plese je hotel v prírode, čoraz viac sa hovorí o vymieraní včiel a ich dôležitosti pre ľudstvo, preto sme chceli aj my urobiť niečo pre prírodu a inšpirovali sme sa umiestneniami včiel na mestských strechách v Prahe a v Bratislave. Včely v našich úľoch sú situované na roštoch na streche fitness v zadnej časti hotela, smerom k parkovisku tak, aby mali výlet priamo do lesa. Projekt realizujeme v spolupráci s Občianskym združením Apis Carpatica, ktorý nám včely aj v nedeľu doviezol,“ uviedla Erika Fočarová, riaditeľka Hotela FIS na Štrbskom Plese.

„Nadmorská výška včelám určite neublíži, predpokladáme, že by sa tu včelám mohlo dariť. Na streche sú dobré slnečné podmienky, úle sú osadené letáčmi na východ. Je tu veľa medodajných rastlín, čo je pre včely veľmi podnetné,“ doplnila Jana Znášiková z OZ Apis Carpatica.

O včely sa bude raz za týždeň starať a kontrolovať ich profesionálny včelár. Včely prečkajú zimu v úľoch, tie sú zateplené a v prípade extrémneho počasia sa uteplia ešte ďalšími doskami. Ako povedala J. Znášiková, horšie ako tatranská zima je neskorý nástup jari. Podľa nej je momentálne ťažko povedať, aká bude produkcia toto leto. „Dve včelstvá sú veľmi dobre rozplodované, ak nebude veľká zima počas leta, je možné, že taká testovacia ukážková znáška by aj mohla byť už tento prvý rok,“ uzavrela Jana Znášiková.

Včelie úle, Hotel FIS, Štrbské Pleso. Motívmi a ornamentmi ich vyzdobila stála návštevníčka Mária Roháľová.

Farebné úle boli vyrobené v slovenskom včelárstve Lupták a ekologickými farbami ich maľoval personál hotela. Motívmi a ornamentmi ich vyzdobila stála návštevníčka Mária Roháľová.

Podľa E. Fočarovej sa neobávajú, že by mali okrem bežných hostí aj nechcenú chlpatú návštevu. „Úle sú umiestnené na vysokej streche bez rebríka, takže veríme, že to medvede nepriláka,“ dôvodila riaditeľka hotela.

V rámci projektu „Včely v horách“ pripravuje Hotel FIS náučný chodník s info panelmi o včelách a ich význame, drevené lavičky, sochu s motívom včiel, detskú preliezačku a oddychovo náučnú zónu. Hotel počíta so včelárskymi víkendmi zameranými nielen pre tých, ktorí sa túžia stať včelármi, ale aj pre deti, pre ktoré bude pripravený tréningový úľ a možnosť vytvoriť si vlastnú sviečku zo včelieho vosku.

Hotelovým hosťom budú dopriate medové masáže, kozmetika a produkty z medu. Zároveň si budú môcť pochutnať na medovom dezerte, či voňavom tatranskom mede.

Včely prečkajú zimu v úľoch, tie sú zateplené a v prípade extrémneho počasia sa uteplia ešte ďalšími doskami.

ZUZANA FABIANOVÁ
Hovorca TMR/ Spokesperson
E-mail: fabianova@tmr.sk
Tel.: +421 911 039 602
TATRY MOUNTAIN RESORTS
Demänovská Dolina 72
031 01 Liptovský Mikuláš

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.