Výstava fotografií HUTY ukazuje krásy ťažkého priemyslu a miznúce procesy výroby kovov

BRATISLAVA, 18. júla 2018 (tlacovasprava.sk) – Nikon Photo Gallery uviedla od 11. júla 2018 pre verejnosť výstavu fotografií Viktora Máchu – Huty.

Viktor Mácha (1984) pochádza z Prahy, kde aj vyštudoval teológiu a religionistiku na Karlovej Univerzite. Od roku 2006 na svoje vlastné náklady cestuje po svete a dokumentuje závody ťažkého priemyslu, akými sú železiarne, oceliarne, valcovne, kováčske dielne, zlievarne alebo koksovne.

Viktor Mácha: HUTY

Jeho archív v súčasnej dobe tvorí niekoľko stoviek hút od amerického Stredozápadu po ázijskú časť ruského Uralu. Súbežne už niekoľko rokov spolupracuje s Výskumným centrom priemyselného dedičstva pod FA ČVUT v Prahe a Národným pamiatkovým ústavom v Ostrave.

Jeho fotografie si za cieľ kladú jediné – objektívnu dokumentáciu krásy ťažkého priemyslu a nenávratne miznúcich technologických procesov spätých s výrobou a spracovaním kovov. Je totiž možné, že naša generácia bude jednou z posledných, ktorá tento fascinujúci svet temne duniacich továrenských hál na vlastnej koži pocíti.

Fotogaléria:

Lacná čínska oceľ, politicky motivovaná túžba po zelenších kontinentoch, aj prevratné pokroky technológií výroby posledných rokov menia náš svet na nepoznanie. Priemyselná revolúcia skončila a dinosaury v podobe majestátnych vysokých pecí a kovovo vŕzgajúcich ťažných veží sú pred vyhynutím. S postupným útlmom priemyslu nám pred očami mizne aj podstatná súčasť kultúry, ktorá spoluvytvárala celé 20. storočie. Možnože onedlho budú Máchove industriálne fotografie posledným svedectvom ťažkého priemyslu minulého storočia.

Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 19. augusta 2018.

Kontakty pre tlač:
Jitka Spoustová Staňková
NIKON CEE GmbH, odštepný závod
K Radotínu 15, Praha 5
tel.: 230 230 171

Kamila Rehorovská
MCC PRofessionals
Liptovská 2/A, Bratislava
e-mail: kamila.rehorovska@mcc.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.