Železnice ukázali nové uniformy pre vlakvedúcich a ďalších pracovníkov (FOTO)

BRATISLAVA, 4. októbra 2018 (tlacovasprava.sk) – Modernejšie, reprezentatívnejšie a najmä pohodlnejšie. Vlakvedúci a osobní pokladníci Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sa už čoskoro oblečú do nových uniforiem. Odev, v ktorom trávia v práci dlhé hodiny, bude teraz viac zodpovedať požiadavkám doby. Rovnošaty budú dostávať postupne, kompletne vystrojení by mali byť do konca roka 2019.

Jednotlivé súčasti odevu si zamestnanci budú môcť vyskladať podľa svojich individuálnych potrieb. Naposledy sa uniformy menili v roku 2012.

Rovnošaty sú reprezentatívne a pohodlné.

Pre nové uniformy sprevádzajúceho personálu a zamestnancov prvého kontaktu sme sa rozhodli z dôvodu, že vzhľad a kvalita tých súčasných už nezodpovedajú našim kritériám. Je dôležité, aby sa vlakvedúci či pracovníci v osobných pokladniciach cítili v práci nielen komfortne, ale aj dôstojne,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

„Otvorená ekonomika a dobrý stav slovenského hospodárstva nás nútia neustále rozmýšľať nad udržaním si tých najlepších zamestnancov a motivovaním tých perspektívnych, aby prišli medzi nás. Preto najlepším z nich zvyšujeme odmeny – naposledy minulý rok – a snažíme sa všetkým spríjemňovať dlhodobo zanedbávané pracovné prostredie. Na neposlednom mieste je pre vlakvedúcich uniforma, ktorú musia mať na sebe,“ dodáva Filip Hlubocký.

Priemerný plat v ZSSK dosiahol v roku 2017 1089,77 eur (priemerná mzda v SR je 954 eur), za posledné tri roky narástol o 14 % (nárast v SR 8 %). ZSSK v roku 2017 zaviedla nový motivačný systém pre rušňovodičov a údržbárov, keď tým najlepším stúpol aj o 20 %.

Spoločnosť tiež bude v najbližších rokoch skultúrňovať pracovné zázemie v strediskách technicko-hygienickej údržby v Nových Zámkoch, Humennom a vo Zvolene.

Fotogaléria:

Verejná súťaž na výber dodávateľa uniforiem a doplnkov bola vypísaná na jeseň 2017. Spomedzi uchádzačov napokon uspeli dvaja – spoločnosť Rempo (http://www.rempo.sk/) zabezpečuje nohavice, saká, sukne, vesty, bundy, pleteniny a doplnky, spoločnosť AST Design (http://www.andreamartiny.sk/profil-znacky/) dodá košele a blúzky. V porovnaní s doteraz používanými uniformami budú nové modely z príjemnejšieho materiálu s vyšším podielom bavlny a prímesou streču, podšívky zasa z recyklovaného polyesteru.

Dámske časti odevu majú formovaný strih. Pribudli strieborné reflexné prvky na bundách a autospona na nohaviciach, vďaka ktorej sa dá podľa potreby regulovať šírka v páse. Dámsku rovnošatu doplnia šatka či šál, pánsky model zasa viazanka a kožený opasok. Dizajn rovnošiat zodpovedá aktuálnej firemnej identite, ktorá sa prejavuje aj v detailoch – v logu na gombíkoch a doplnkoch a v kontrastných oranžových prvkoch. Uniformy budú mať letnú a celoročnú „verziu“.

Dámska verzia kompletnej uniformy:

blúzka s dlhým a krátkym rukávom v bielej a modrej farbe,
biela polokošeľa,
sako,
vesta a pletená vesta,
pletený sveter,
sukňa a letná sukňa,
nohavice, letné nohavice a trojštvrťové nohavice,
bunda, plášť do nepriaznivého počasia,
šatka, šál, pletený šál.

Pánska verzia kompletnej uniformy:

košeľa s dlhým a krátkym rukávom v modrej a bielej farbe,
biela polokošeľa,
sako,
vesta a pletená vesta,
nohavice a letné nohavice,
bunda, plášť do nepriaznivého počasia,
vlnený šál, viazanka, opasok.

Cena takéhoto kompletného vystrojenia pre pánov je 678 eur a pre dámy 601 eur. V oboch prípadoch ide o maximálnu možnú sumu za celú výbavu vrátane doplnkov a zimných búnd. Líšiť sa bude v závislosti od toho, či pôjde o vlakvedúcich alebo osobných pokladníkov, a tiež od toho, ako si jednotliví zamestnanci svoj komplet vyskladajú. Veľkosť a počet kusov sú prispôsobené individuálnym potrebám každého pracovníka. Celková objednávka na uniformy na roky 2018 a 2019 je 1 490 686 €.

Dodanie nových rovnošiat prebieha v dvoch etapách. Počas prvej (apríl – jún 2018) bolo vystrojených zhruba 250 zamestnancov. Nové uniformy dostali vlakvedúci v IC vlakoch a novoprijatí kolegovia. V druhej fáze – od júna 2018 – sa počíta s postupným dodaním jednotlivých súčastí uniforiem pre ostatných približne 1800 zamestnancov. Kompletný nový outfit by mali mať po roku 2019 všetci vlakvedúci a osobní pokladníci.

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.
Rožňavská 1 | 832 72 Bratislava 3 | Slovenská republika
tel.: +421220297015 | mobil: +421904875396
e-mail: hovorca@slovakrail.sk | kovac.tomas@slovakrail.sk

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).
ZSSK od 10. júna 2018 realizuje priemerne 1497 vlakov denne, z toho 221 diaľkových vlakov a 1276 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje na 698 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2835 kilometroch tratí na Slovensku.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.