Defibrilátory na Lomnickom štíte, na Chopku a v Hoteli FIS pomôžu zachrániť život

TATRY, 17. októbrA 2018 (tlacovasprava.sk) – Externé defibrilátory zakúpila spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) a umiestnila ich do verejných priestorov na najdostupnejšie miesta v budove na Lomnickom štíte, v Hoteli FIS na Štrbskom Plese, v novembri pribudne jeden aj v reštaurácii Rotunda na Chopku. Začiatkom októbra bol vyškolený personál obsluhy lanoviek, reštauračného zariadenia a hotela pod vedením Františka Majerského, prezidenta Slovenskej komory zdravotných záchranárov.

Školenie personálu na Štrbskom plese.

Defibrilátor je nenahraditeľným pomocníkom pri poskytovaní prvej pomoci pri akútnom srdcom infarkte, ktorý je najčastejšou príčinou smrti u dospelých. V prípade náhleho zlyhania srdca sa rýchlym zásahom zvyšuje nádej na prežitie pacienta.

„Automatický externý defibrilátor je prístroj, ktorý pomáha pri poskytnutí prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. Tento prístroj môžu používať najmä laici, ktorí nie sú profesionálni záchranári. Má jednoduché ovládanie a po zapnutí vydáva základné pokyny a opakuje ich vždy dvakrát. Človeka, ktorému náhle zastavilo krvný obeh uložíme na tvrdú podložku alebo na zem, vyzlečieme mu oblečenie a nalepíme elektródy. Prístroj sám vyhodnotí, či danému pacientovi potrebuje dať výboj alebo záchrancu naviguje, aby ďalej pokračoval v masáži srdca až do príchodu záchrannej zdravotnej služby. Akútny infarkt myokardu je najčastejšou príčinou úmrtí ľudí na Slovensku, ktorí majú srdcovocievne problémy. Nadmorská výška nie je až taký problém, skôr je to o fyzickej záťaži alebo skôr o tom, že pacient trpiaci srdcovým problémom často precení svoje schopnosti hlavne na túrach. Vtedy môže dôjsť k infarktu alebo zastaveniu krvného obehu. Preto najdôležitejší sú v prvých minútach práve laici – ľudia, ktorí sú svedkom danej udalosti a situácie. Lebo ak títo nezačnú nič robiť a neposkytnú prvú pomoc a čakajú len na príchod záchrannej zdravotnej služby, tak tá šanca, že sa pacient plnohodnotne vráti do života, je veľmi malá. Dôležité je správne poskytnúť prvú pomoc. Niekedy stačí naozaj len stláčanie hrudníka a správne dýchanie, čo je najdôležitejšia časť prvej pomoci, a keď je človek navyše v blízkosti prístroja, ktorý sa dá použiť, pacientovi sa zvyšuje šanca na život a vie sa plnohodnotne vrátiť do života. Ten záchranca – laik, ktorý je na mieste ešte pred našim príchodom, zachráni ľudský život a to je to najdôležitejšie,“ vysvetlil František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

Začiatkom októbra bol vyškolený personál obsluhy lanoviek, reštauračného zariadenia a hotela pod vedením Františka Majerského, prezidenta Slovenskej komory zdravotných záchranárov.

„Momentálne je jeden z defibrilátorov umiestnený dočasne na recepcií Hotela FIS, ale už čoskoro bude jeho miesto vo vchode zádverí hotela, aby bol k nemu rýchly prístup a druhý je v chodbe vrcholovej stanice visutej lanovej dráhy na Lomnický štít. Miesta sú riadne označené a dostupné verejnosti. Pred zimnou sezónou pribudne defibrilátor aj na Chopku. Prístroje sme zakúpili hlavne z dôvodu poskytnutia neodkladnej rýchlej pomoci, ktorá zvyšuje šancu zachrániť ľudský život. Uvedomujeme si, že každý deň navštívi naše strediská veľké množstvo hostí a často je príchod rýchlej zdravotnej pomoci do týchto oblastí zložitejší ako v iných prípadoch. Tri prístroje stáli viac ako 4 tisíc eur a zaškolených bolo zatiaľ 25 zamestnancov vo Vysokých Tatrách, ktorí pracujú priamo na daných prevádzkach. Do budúcnosti plánujeme vybaviť aj iné miesta defibrilátormi, zaškoliť ďalších zamestnancov a byť nápomocní poskytnúť včas prvú pomoc všetkým návštevníkom stredísk, ktorí to budú potrebovať,“ uzavrel Dominik Prno manažér infraštruktúry TMR vo Vysokých Tatrách.

ZUZANA DOBRÁNSZKA
Hovorca TMR/ Spokesperson
E-mail: dobranszka@tmr.sk
TATRY MOUNTAIN RESORTS
Demänovská Dolina 72
031 01 Liptovský Mikuláš
http://www.tmr.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.