Vedeli ste, že kľúčová pri nešťastí na horách či lavíne je tzv. kamarátska pomoc?

BRATISLAVA, 30. januára 2019 (tlacovasprava.sk) – Ak ste fanúšikom snehovej nádielky, či už ako lyžiar alebo turista, určite ostro sledujete informácie o lavínach, ktoré v ostatnom čase padajú v našich veľhorách.  Odstrašujúcim príkladom pre všetkých je tragická smrť legendárneho slovenského snoubordistu, ktorý zahynul pod lavínou vo Vrátnej len nedávno.

Lavínové nebezpečenstvo sa mení doslova zo dňa na deň. K dnešnému dňu je vyhlásený 2. a 3. stupeň z 5. Zima však nekončí a na prípadné lavínové nebezpečenstvo, ako aj iné zimné nástrahy, je dobré byť stále pripravený.

Podľa štatistík Horskej záchrannej služby, na Slovensku ročne zahynie pod lavínou v priemere 3,7 človeka. Pred výjazdom do zimných hôr je dobré pozorne sledovať snehové správy, najmä oficiálne výstrahy na http://www.laviny.sk.

Spozornite pri 3. a 4. stupni

„Možnosti túr veľmi závisia od stupňa lavínového nebezpečenstva,“ hovorí Filip Kyzek, člen Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. „Všeobecne platí, čím vyšší stupeň, tým sa treba pohybovať na svahoch s menším sklonom. Pri 3., 4. a 5. stupni sa môžu uvoľňovať samovoľné lavíny, ktoré môžu zasiahnuť nielen lyžiarske svahy, ale aj turistické trasy a chodníky v údoliach,“ dodáva.

Stredisko lavínovej prevencie HZS

Pre návštevníkov zimných hôr by mal byť samozrejmosťou lavínový výstroj (t. j. vyhľadávací prístroj, sonda a lopatka), ktorý slúži na rýchlu záchranu. „V prípade pádu lavíny a zasypania osôb treba rýchlo zrealizovať tzv. kamarátsku pomoc, ktorá je kľúčová pre záchranu zasypaného človeka,“ apeluje F. Kyzek a dodáva: „Najvyššia šanca na prežitie je do 15 minút od zasypania. Postupne nádej klesá. Po 90 minútach je to len 20 %.“

V zimnom vysokohorskom teréne však číha viacero nebezpečenstiev. „Okrem lavín sú rizikovými faktormi silný vietor, nízke teploty, pošmyknutie a pád na tvrdom, zľadovatenom snehu,“ hovorí F. Kyzek. „Najviac zimných úrazov sa však stáva v lyžiarskych strediskách, na zjazdovkách,“ upozorňuje.

Ďalšie užitočné tipy pre bezpečnosť na svahu a v horách:

Nebezpečenstvom na lyžiarskom svahu môžu byť neskúsení lyžiari/snoubordisti, ktorí preceňujú svoje schopnosti. Často v náročných svahoch nezvládajú koordináciu svojich lyží a nedokážu sa vyhnúť prekážke, ktorou môže byť aj iná osoba. Ak si nie ste istý svojimi lyžiarskymi schopnosťami, investujte do nich a zaplaťte si niekoľkých hodín v lyžiarskej škole – chránite tým seba i druhých na svahu.

Noste lyžiarsku prilbu, môže zabrániť vážnejším zraneniam. Na Slovensku ju používajú najmä deti a lyžiari do 15 rokov, pretože to o. i. predpisuje novela zákona o Horskej službe, ktorá vstúpila do platnosti 15. novembra 2015*. Horšie sme na tom v prípade dospelých, ktorí nie vždy prilby používajú. Lyžiarske prilby majú význam najmä pri lyžovaní/snoubordovaní na technickom snehu. Zranenia po pádoch na zľadovatenom svahu bývajú komplikovanejšie.

Prilba aj poistenie

Pred výjazdom do hôr s lyžami, so snoubordom či bez nich, vždy pozorne sledujte snehové správy, predovšetkým oficiálne výstrahy Horskej záchrannej služby týkajúce sa lavínového nebezpečenstva. Lavína vznikne rýchlo, najmä pri intenzívnom snežení v kombinácii s prudkým vetrom a je nepredvídateľná. Počas trvania lavínového nebezpečenstva horská záchranná služba vôbec neodporúča túry či akýkoľvek pohyb po vysokohorskom teréne.

Rovnako dôležité, ako ochranné prvky na svahu a vyhýbanie sa lavínovému nebezpečenstvu, je životné poistenie. Ak už dôjde k zraneniu, okrem komplikácií spojených s prevozom z ťažko dostupného terénu, môže byť nepríjemným dôsledkom úrazu aj dlhodobá PN-ka.

„Životné poistenie a pripoistenia chránia v nepríjemných situáciách, keď vážnejší úraz a dlhodobá liečba môžu sťažiť finančnú situáciu v domácnosti. V takýchto prípadoch je vhodné krytie napr. v podobe Pripoistenia pre prípad pracovnej neschopnosti alebo Pripoistenie hospitalizácie. Plnenie z Pripoistenia odškodného za dobu liečenia úrazu zas môže finančne pomôcť napríklad v prípade výberu kvalitnejšej ortézy, ktorú si musí pacient hradiť sám,“ uvádza Daniela Tomášková, hovorkyňa NN Životnej poisťovne.

NN Životná poisťovňa ponúka i Dočasné životné pripoistenie vhodné pre ľudí pracujúcich v rizikových povolaniach, ako sú horskí záchranári či požiarnici. Poskytuje poistné plnenie pozostalým v tej najhoršej životnej situácii, kedy dochádza k úmrtiu ľudí pracujúcich v rizikových povolaniach. „Ďalej je vhodné aj pre vybrané skupiny ľudí, ktorí sa venujú adrenalínovým športom, a teda sa častejšie dostávajú do situácií, ktoré môžu byť život ohrozujúce. Sem patria aj lyžiari a snoubordisti,“ dodáva D. Tomášková z NN.

Foto: Stredisko lavínovej prevencie HZS

* Zdroj: http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=lyziari-do-15-rokov-musia-nosit-prilby

Kontakt pre médiá:
Katarína Selecká
Senior PR manager
Email: katarina.selecka@prkonektor.sk
PR.Konektor

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.