Prieskum o zálohovaní PET fliaš a plechoviek naznačuje veľké zmeny v myslení Slovákov

BRATISLAVA, 21. februára 2019 (tlacovasprava.sk) – Koľko percent opýtaných Slovákov podporuje zálohovanie PET fliaš a plechoviek a koľko je proti? Výsledky zisťoval prieskum verejnej mienky, ktorý na vzorke 1 030 respondentov uskutočnila agentúra AKO v priebehu januára 2019.

„Uvedený prieskum podčiarkuje, že ľudia na Slovensku sú pripravení na zavedenie zálohovania. Na slovenský trh sa ročne uvedie približne miliarda PET fliaš. Aktuálne sme schopní vytriediť 60 percent tohto objemu. Po zavedení zálohovania ich dokážeme vyzbierať až 90 percent a to si myslím, že stojí za to,“ povedal minister životného prostredia Lászlo Solymos.

Otázka z prieskumu: Privítali by ste, aby sa plastové PET fľaše a plechovky z nápojov zálohovali tak ako sa v súčasnosti zálohujú sklenené fľaše ?
Otázka z prieskumu: Privítali by ste, aby sa plastové fľaše a plechovky z nápojov zálohovali tak ako sa v súčasnosti zálohujú sklenené fľaše ?

Z prieskumu rovnako vyplýva, že 96 % respondentom neprekáža, ak pri kúpe nápoja zaplatia zálohu, ktorá sa im vráti pri spätnom odovzdaní fľaše/plechovky.

Výsledky prieskumu nepotvrdili ani tvrdenia niektorých kritikov zavedenia zálohovania, že zálohovanie naruší systém triedeného zberu a bude pôsobiť na ľudí demotivačne. Na otázku, či zálohovanie ovplyvní vaše zvyky pri triedení ostatného plastového odpadu, odpovedalo 77 percent respondentov, že budú triediť plasty tak, ako doteraz a iba 3 percentá priznali, že by triedenie plastov obmedzili.

Otázka z prieskumu: Súhlasili by ste so zálohovaním plastových fliaš a plechoviek aj v prípade, ak by to malo znamenať zvýšenie ceny nápoja v plastovej fľaši o 12 centov a v plechovke o 10 centov, a túto sumu by vám po vrátení vyplatili naspäť?
Otázka z prieskumu: Súhlasili by ste so zálohovaním plastových fliaš a plechoviek aj v prípade, ak by to malo znamenať zvýšenie ceny nápoja v plastovej fľaši o 12 centov a v plechovke o 10 centov, a túto sumu by vám po vrátení vyplatili naspäť?

Respondenti sa vyjadrili aj k otázke, či by boli ochotní platiť viac za výrobky vyrobené z recyklovaného plastu. Takmer 41 percent odpovedalo skôr áno, 39 percent určite áno, 7 percent skôr nie a 8 percent určite nie.

Malo či nemalo by zavedenie zálohovania plastových fliaš a plechoviek vplyv na zvyky pri triedení ostatného plastového odpadu vo vašej  domácnosti, ktorý ste doteraz zvykli vhadzovať do žltých kontajnerov na plastový odpad?
Malo či nemalo by zavedenie zálohovania plastových fliaš a plechoviek vplyv na zvyky pri triedení ostatného plastového odpadu vo vašej domácnosti, ktorý ste doteraz zvykli vhadzovať do žltých kontajnerov na plastový odpad?

Prieskum zameraný na úroveň znalostí a povedomia ľudí o možnostiach zálohovania PET fliaš na Slovensku si objednala Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá patrí pod envirorezort. S návrhom zavedenia zálohovania PET fliaš a plechoviek ako účinného nástroja boja proti plastovému odpadu prišlo koncom minulého roka ministerstva životného prostredia. Návrh zákona o zálohovaní je v súčasnosti v legislatívnom procese, platiť by mal od roku 2020, pričom so zálohovaním PET fliaš a plechoviek by sa u nás malo začať v roku 2022.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek úspešne funguje napríklad v Nemecku, v Litve, Estónsku, v Chorvátsku, v Srbsku či v severských krajinách.

Boli či neboli by ste ochotný/á platiť viac za výrobky, ak by boli vyrobené z recyklovateľného plastu?

Kontakt pre médiá:
Zuzana Onufer
odbor komunikácie
MZP
e-mail: zuzana.onufer@enviro.gov.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.