Olympijský výbor žiada od vedenia Košíc jasné stanovisko k organizácii EYOF 2021

BRATISLAVA 4. marca 2019 (tlacovasprava.sk) – Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) so znepokojením sleduje dianie okolo príprav XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021 v Košiciach.

V médiách sa v poslednom čase prakticky každodenne objavujú správy, ktoré vyvolávajú pocit, že organizácia tohto významného multišportového podujatia pre mládež vo veku 14 – 18 rokov je vážne ohrozená a že mesto sa svojho organizátorského záväzku hodlá vzdať. A to aj napriek tomu, že vláda SR na podporu organizovania tohto podujatia deklarovala poskytnutie sumy 12 miliónov eur.

SOŠV a mesto Košice sú viazané platnou zmluvou s Európskymi olympijskými výbormi (EOV). Vzhľadom na to boli predstavitelia SOŠV prekvapení a znepokojení rokovaním mestského zastupiteľstva v Košiciach dňa 14. februára 2019.

Schválený rozpočet mesta mesta na rok 2019 neobsahuje žiadne finančné prostriedky na obnovu športovej infraštruktúry, s ktorou sa počíta na letný EYOF 2021 a ani žiadne finančné prostriedky na prevádzku neziskovej organizácie, ktorá má mať na starosti organizačné zabezpečenie letného EYOF 2021.

Zároveň bol na rokovanie zastupiteľstva predložený aj návrh uznesenia na odstúpenie mesta od organizácie tohto podujatia.

V tejto súvislosti najvyšší predstavitelia SOŠV odoslali 21. februára 2019 list primátorovi mesta Košice, v ktorom ho požiadali, aby najneskôr do konca februára 2019 oznámil SOŠV záväzné stanovisko mesta Košice k organizovaniu letného EYOF 2021. Súvisí to aj s blížiacou sa návštevou koordinačnej komisie EOV, ktorá potrebuje dostať relevantné a hodnoverné podklady a informácie predovšetkým o rozpočte podujatia, výstavbe či rekonštrukcii športovísk na letný EYOF 2021. Žiaľ, na tento list neprišla zatiaľ žiadna odpoveď.

Slovenský olympijský a športový výbor aj Európske olympijské výbory logicky očakávajú, že mesto Košice sa zachová ako seriózny zmluvný partner. Čím dlhšie bude mesto Košice otáľať s prijatím jasného rozhodnutia, tým viac narastá pravdepodobnosť, že nielen mesto, ale aj celé Slovensko utrpí medzinárodnú hanbu, podobne ako pred niekoľkými rokmi v prípade zrušených deaflympijských hier.

Slovenský olympijský a športový výbor dnes listom vyzval primátora mesta Košice, aby v čo najkratšom čase – t. j. najneskôr do 8. marca 2019 – oznámil jasné stanovisko mesta k organizácii letného EYOF 2021.

Oznámenie jasného stanoviska je nevyhnutné preto, aby všetky zúčastnené strany vedeli, aký je skutkový stav a aby v prípade odstúpenia mesta Košice od jeho záväzku mohli čo najskôr hľadať alternatívne riešenia. Toto očakávanie je plne legitímne a opodstatnené.

V prípade, že k uvedenému dátumu SOŠV nedostane od primátora mesta Košice žiadnu odpoveď, bude to považovať za signál odstúpenia mesta Košice od zmluvy na organizáciu XVI. letného EYOF v roku 2021, a v tomto duchu bude informovať Európske olympijské výbory.

Kontakt pre médiá:
PhDr. Ľubomír Souček
riaditeľ mediálnej komunikácie
Slovenský olympijský a športový výbor
Kukučínova 26, 838 08 Bratislava, Slovenská republika
soucek@olympic.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.