Slovenky v top manažmente sú výkonnejšie ako ich kolegyne v Česku

BRATISLAVA, 8. marca 2019 (tlacovasprava.sk) – Takmer tretinu slovenských firiem ovládajú, alebo z pozície konateľky či predsedníčky predstavenstva riadia ženy.

Zistenie priniesla poradenská spoločnosť Bisnode, jednotka v poskytovaní dát ekonomických informácií. Podľa nej je podiel firiem, ktoré sú ovládané alebo riadené ženami u nás na úrovni 27,77 percenta. Obdobné výsledky ukázala analýza aj v susednom Česku, kde sú ženy zastúpené v 27,32 percenta spoločností. Výraznejšie rozdiely sa však ukazujú v kategóriách výnosy a zisky, kde majú slovenské ženy navrch.

Kým podiel výnosov firiem, ktorým šéfujú ženy na Slovensku dosahuje úroveň 16,49 percenta, pri „ženských“ firmách podnikajúcich v Čechách ukázala analýza o necelých päť percentuálnych bodov nižší podiel výnosov (11,59 percent). Lepšie výsledky dosiahli Slovenky rovnako aj pri ziskoch firiem, ktoré majú v top manažmente ženy.

Firmy so Slovenkami na vrcholových pozíciách dosiahli podiel na zisku 17,02 percenta, čo je dvakrát viac, ako pri firmách, v ktorých stoja na čele Češky. V ich prípade pomer pri zisku predstavoval 8,71 percenta, čo je o 8,31 percentných bodov menej, ako pri firmách ich slovenských kolegýň,“ hodnotí analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Poradenská spoločnosť Bisnode skúmala dáta dovedna 275 482 firiem pôsobiacich na Slovensku, z ktorých 76 490 podnikov je ovládaných alebo riadených ženami. Ide tak približne o tretinové zastúpenie ženských firiem. Podobný výsledok je vidieť aj v Česku, kde Bisnode zohľadnil v analýze dáta celkovo 494 230 firiem a z toho 135 033 podnikov, ktoré riadia ženy.

O Bisnode

Bisnode, progresívny líder v dátach a analytike, ktorý využíva smart data a odhaľuje tak budúcnosť. Viac ako 2 100 našich zapálených a zvedavých zamestnancov spolupracuje v 19 krajinách Európy. Používajú analytiku a skóringové modely, vďaka ktorým predpovedajú zákaznícke správanie, poskytujú kľúčové detailné informácie a nachádzajú inovatívne riešenia pretrvávajúcich problémov. Bisnode – dáta pre váš úspech.

Viac informácií poskytne:
Petra Štěpánová, PR Director
Telefón: +420 606 744 909
E-mail: petra.stepanova@bisnode.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.