Štartuje 10. ročník súťaže Dedina roka, obce v nej môžu získať aj finančné granty

BRATISLAVA, 11. marca 2019 (tlacovasprava.sk) – Pôsobenie na vidieku je prirodzenou súčasťou obchodnej politiky COOP Jednoty Slovensko. Rozvoj v regiónoch podporuje aj svojimi nadačnými aktivitami. Popri vlastnom programe určenom lokálnym komunitám vystupuje aj ako generálny partner súťaže Dedina roka, ktorá dnes vstupuje do jubilejného 10. ročníka.

Začína sa ďalší ročník súťaže Dedina roka

„Vidiek tvorí významnú časť územia Slovenska. Svojou rozmanitosťou v tradíciách, kultúre či svojmu prírodnému rázu sa výraznou mierou podieľa na dotváraní celkového obrazu našej krajiny. Pôsobenie v malých či väčších dedinách je pre našu maloobchodnú sieť prirodzené, aj preto sa rôznymi formami snažíme podieľať na ich zveľaďovaní. Program Dedina roka predstavuje pre obce výbornú príležitosť zviditeľniť sa a získať finančný grant určený na ďalší rozvoj,“ uviedol Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednoty Slovensko.

Maloobchodná sieť plní na vidieku aj významnú sociálnu funkciu predovšetkým zásobovaním obyvateľstva aspoň základnými druhmi potravín. Vo svojich predajniach ponúka aj doplnkové služby, ako možnosť platiť účty (coop kasa) či výber hotovosti (COOP CashBack), ktoré sú u zákazníkov obúbené.

Súťaž Dedina roka vyhlasuje Slovenská agentúra životného prostredia spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska. Víťaz súťaže získa okrem prestížneho titulu Dedina roka 2019 aj možnosť reprezentovať SR v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

Cieľom projektu je povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova, zdôrazniť tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, priblížiť snahy obnovy slovenských dedín európskej úrovni a upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti.

Súťaž umožňuje zúčastneným obciam prezentovať celú škálu aktivít, ktoré sa na vidieku odohrávajú. Zúčastniť sa jej môže každá obec SR bez štatútu mesta, ktorá dokáže prezentovať príkladné aktivity uskutočnené v procese obnovy dediny a v zmysle princípov udržateľného rozvoja vidieka.

Okrem titulu Dedina roka, 2. a 3. miesta môžu byť v súťaži udelené ocenenia podľa oblastí hodnotenia: Dedina ako partner, Dedina ako hospodár, Dedina ako maľovaná, Dedina ako klenotnica, Dedina ako pospolitosť, Dedina ako hostiteľ, Dedina ako záhrada. Národná hodnotiaca komisia súťaže Dedina roka 2019 môže zvážiť udelenie mimoriadneho ocenenia za pozoruhodné výsledky.

Podrobnejšie informácie o súťaži, vrátane podmienok a pravidiel, termínov a prihlášky obce do súťaže Dedina roka 2019 sú zverejnené na oficiálnom webovom sídle Programu obnovy dediny.

Uzávierka prihlášok je 30. apríla 2019.

Kontakt pre médiá:

Mgr. Zuzana Peiger Ačjaková
PR manažér
COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo
Bajkalská 25, 827 18 Bratislava
e-mail: zuzana.peiger@coop.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.