Prieskum ZMOS zisťoval, aké vzdelanie je najvhodnejšie na funkciu starostu či primátora

BRATISLAVA, 7. apríla 2019 (tlacovasprava.sk) – Otázka najvhodnejšieho vzdelania pre starostov obcí a primátorov miest je vzhľadom na tisíce kompetencií, manažérske zručnosti a nevyhnutnú diplomaciu pomerne náročná. Združenie miest a obcí Slovenska zisťovalo, čo si o tom na základe dlhoročných skúseností myslia starostovia a primátori.

V prieskume odpovedalo 334 dlhoročných starostov a primátorov, ktorí zastávajú svoju funkciu minimálne tretie volebné obdobie. Majú tak dostatok priamych skúseností aj nadhľadu na to, aby objektívne posúdili otázku najprínosnejšieho vzdelania.

V prieskume sme sa na nich obrátili s požiadavkou: „Vyberte najprínosnejšie/najvhodnejšie vyššie vzdelanie pre výkon funkcie starostu/primátora“.

K dispozícii mali pomerne širokú škálu alternatívnych odpovedí, na ktoré reagovali nasledovne: „Nedá sa určiť najprínosnejšie vzdelanie – záleží na okolnostiach“, bol postoj, ktorý vyjadrilo 46,4 % respondentov. Podľa 17,4 % je vhodná verejná správa, technický odbor preferuje 9 % opýtaných.

Ďalších 6,3 % si myslí, že najprínosnejšie/najvhodnejšie vzdelanie je ekonomické a rovnaké percento opýtaných si to myslí o práve.

Celkovo 5,1 % dlhoročných starostov a primátorov si myslí, že žiadne špeciálne vyššie vzdelanie nie je potrebné. Sociológiu preferuje 0,9 %, politológiu 0,6 %. Najprínosnejšie/najvhodnejšie vzdelanie nevedelo posúdiť 4,2 % opýtaných.

Výsledky prieskumu budú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

Kontakt pre médiá:
PhDr. Michal KALIŇÁK, PhD.
hovorca a tajomník rady expertov
Združenie miest a obcí Slovenska
Bezručova 9, 811 09 BRATISLAVA
kalinak@zmos.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.