Predstavili medaily nevyčísliteľnej hodnoty pre najlepšie tímy MS v hokeji 2019

BRATISLAVA, 10. apríla 2019 (tlacovasprava.sk) – Koniec tajností. Na 2019 IIHF majstrovstvách sveta sa bude hrať o unikátne medaily, ktorým dominuje postava hokejistu a slovenské vrchy. Vyrobené sú zo zliatiny farebných kovov a jednotlivé druhy sú povrchovo upravené niklovaním, zlatením a patinovaním. Pri ich odovzdávaní budú asistovať hostesky v originálnych šatách.

Cenné kovy budú v Bratislave rozdávať 26. mája po zápasoch o prvé a tretie miesto. Aj keď ich dizajn musela v konečnej fáze schváliť Medzinárodná hokejová federácia IIHF, organizátori každého šampionátu od roku 2001 môžu prísť s vlastným návrhom.

„Museli sme dodržať dve podmienky. Jednou je zachovanie maximálnej veľkosti a váhy. Druhou podmienkou je, že medaily musia byť okrúhle. Možnosť odovzdávať víťazom medaily so slovenským motívom sme samozrejme využili,“ povedal riaditeľ organizačného výboru 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji Igor Nemeček.

Medaily pre najlepšie tímy MS v hokeji 2019

V realizovanom návrhu agentúry Packy Advertising vedenej Petrom Packaňom sa odráža symbolika krajiny, ktorá organizuje majstrovstvá sveta.

„Pri tvorbe som dostal voľnú ruku. Za hlavný motív som okrem postavy hokejistu zvolil slovenské hory. Do návrhu som ich zakomponoval netradične – výrezom, vďaka čomu je medaila napriek jej klasickému guľatému tvaru unikátny kúsok,“ povedal Peter Packaň. Dizajnér vytvoril na ocenení zaujímavú hru odleskov vďaka kombinácii lesklého a matného kovu.

„Bola to pre nás veľká výzva a skúsenosť. Veríme, že sa medaily budú páčiť. Držať šampionátovú medailu je skvelý pocit a verím, že rovnaké budú prežívať aj samotní hokejisti,“ dodáva Packaň, ktorý vytvoril už viacero zaujímavých návrhov či už z výtvarnej stránky alebo zo stránky prevedenia.

Medaila váži približne 350 gramov. Celú kolekciu vyrazili v kremnickej mincovni, v ktorej pripravovali aj cenné kovy pre šampionát 2011. Vyrobili ju zo zliatiny farebných kovov medi a zinku.

Pre turnaj zhotovili tri druhy ocenení pre trio najlepších tímov s počtom 33 kusov v jednej sade. Medaila váži približne 350 gramov. Celú kolekciu vyrazili v kremnickej mincovni, v ktorej pripravovali aj cenné kovy pre šampionát 2011. Vyrobili ju zo zliatiny farebných kovov medi a zinku. Podľa jednotlivých druhov sa každý originál povrchovo upravoval niklovaním, zlátením a patinovaním.

V Kremnici na základe grafického návrhu od Petra Packaňa najskôr zostrojili trojrozmerný sadrový model, ktorý sa stal podkladom pre výrobu raziaceho náradia. Autorom sadrového modelu bol výtvarník-medailér z ateliéru mincovne Branislav Ronai. Po vyrazení sa v ďalších technologických operáciách vyrezával tvar vrchov, medaily sa pokovovali a patinovali. Finálnou operáciou bolo našívanie stúh.

Pri odovzdávaní medailí i cien pre najlepších hráčov zápasu budú asistovať šarmantné hostesky, oblečené do originálnych šiat. Šaty pôsobia sviežo, sú pohodlné a majú príjemnú ženskú siluetu, podčiarkujúcu úzky pás a bohatú kruhovú sukňu, doplnenú jemnou spodnicou.

„Vyrazené medaily majú väčšie rozmery a vyššie reliéfy ako mince. Celý výrobný proces je preto prácnejší a náročnejší, povrchové úpravy sa robia zložitejšie. Pri minciach je všetko pripravené na vyrazenie jedným úderom, pri medailách to neplatí,“ uviedol vedúci predaja kremnickej mincovne Jaroslav Setnický.

Cena jednej medaily je nevyčísliteľná, pre jej držiteľov bude mať veľkú hodnotu. Len ten, kto ju získa, vie, koľko je za ňou tvrdej práce, sebaobetovania a potu a možno i krvi a sĺz.

„Medaily sú spolu s pohárom pre majstrov sveta najzásadnejšia vec na šampionáte. V celkových nákladoch na šampionát cena za ich prípravu nie je veľká položka. Sme radi, že sme opäť vytvorili unikátne medaily, ktoré budú pripomínať ich držiteľom krajinu a miesto, kde o ich zisk bojovali. To bol náš hlavný cieľ,“ povedal Igor Nemeček a doplnil: „Chceli sme, aby medaily boli krásne. Rovnako si želáme, aby krásny bol aj celý šampionát.“

Oblečenie pre hostesky

Pri odovzdávaní medailí i cien pre najlepších hráčov zápasu budú asistovať šarmantné hostesky, oblečené do originálnych šiat. Šaty pôsobia sviežo, sú pohodlné a majú príjemnú ženskú siluetu, podčiarkujúcu úzky pás a bohatú kruhovú sukňu, doplnenú jemnou spodnicou. Top s trojštvrťovým rukávom dokresľuje hravú siluetu a pôsobí mladistvo a elegantne zároveň.

„Pri návrhu som vychádzala z existujúceho vizuálu celého podujatia. Vzor, vytvorený na mieru, som spracovala tak, aby ladil k už vytvorenej identite. Tvorí ho plocha pozostávajúca z trojuholníkov ružovo-modrých odtieňov. Som presvedčená, že počas ceremoniálov sa bude na čo pozerať. Teším sa, že ani organizátorom nebol dizajn odevov ľahostajný. Je to síce len malá kocka vo veľkej skladačke celého šampionátu, ale práve maličkosti a detaily sú v celku dôležité,“ hovorí dizajnérka a autorka návrhu šiat Lenka Sršňová.

O AUTOROCH MEDAILÍ A ŠIAT

PACKY ADVERTISING

Fullservisová reklamná agentúra PACKY ADVERTISING je na trhu desať rokov. Za agentúrou stojí silný tím šikovných ľudí, ktorí majú bohaté skúsenosti na reklamnom a komunikačnom poli. Pri každom jednom zadaní ich charakterizuje profesionalita, nadšenie a dravosť pre prácu.

MINCOVŇA KREMNICA

Mincovňu Kremnica založili v roku 1328 a už takmer sedem storočí nepretržite vyrába minciarske produkty, ktoré patria z hľadiska viacerých kritérií medzi špičku vo svete. Sedem storočí skúseností v minciarstve umožňuje firme vyrábať široké portfólio produktov v najvyššej kvalite a uspokojovať stovky zákazníkov ročne.

Hlavným výrobným segmentom mincovne sú obehové mince, ale aj pamätné a zberateľské mince. Okrem slovenských euromincí sa v mincovni razia obehové mince pre zahraničné krajiny, najmä štáty Južnej Ameriky a Ázie. V súčasnosti razia mince pre Srí Lanku, Guatemalu a Tunisko. Ďalším segmentom je medailérska výroba, v rámci ktorej sú razené medaily, odznaky, vyznamenania a pod.

LENKA SRŠŇOVÁ

Patrí k najvýraznejším a najfarebnejším súčasným slovenským dizajnérom. Vo svojej práci priznáva umelecké vplyvy a módu s ľahkosťou prepája s inými odvetviami dizajnu a umenia. Jej odvážny, miestami až experimentálny rukopis, je medzi domácimi tvorcami neprehliadnuteľný. V tvorbe rada využíva intenzívne farby, výrazné autorské vzory a veľký dôraz kladie na remeselné vypracovanie modelov. Výraznou a charakteristickou črtou jej umelecko-dizajnérskeho prejavu je príbehovosť. Jej tvorba ponúka veselú a originálnu alternatívu v obliekaní.

Lenkin farebný a hravý svet si získava čoraz viac fanúšikov a priaznivcov. Jej meno a značka sú stabilnou súčasťou slovenskej módnej scény a stávajú sa zárukou originality a kvality. Veselé modely LS. nájdete nielen v showroome a atelieri na Račianskej 22/A, ale aj online v e-shope. Za svoju tvorbu, ktorú prezentovala doma i v zahraničí, získala mnohé ocenenia.

Michaela Grendelová
riaditeľka komunikácie 2019 IIHF MS
e-mail: Michaela.Grendelova@2019.iihfworlds.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.