Začala sa zbierka na opravu strechy tradičného domu v čerešňovom raji

BRDÁRKA, 11. apríla 2019 (tlacovasprava.sk) – V horskej obci Brdárka pracujú už pätnásť rokov nadšenci z občianskeho združenia Alter Nativa na projektoch, ktoré vychádzajú z úcty k prírode a životu. Teraz chcú vdýchnuť nový život jednému z posledných tradičných domov. Na opravu múrov použijú nepálenú tehlu či kameň a hlinu.

V horskej obci Brdárka sa začala zbierka na opravu strechy domu v čerešňovom raji

Brdárka sa nachádza v okrese Rožňava. Málokto vie, že skrýva slovenský a možno aj európsky unikát. Leží v takzvanej slnečnej pasci, vďaka čomu tu aj napriek relatívne vysokej nadmorskej výške, rastie viac ako 4000 čerešňových stromov. Jednou z ťažiskových aktivít občianskeho združenia Alter Nativa bolo preto mapovanie a výskum miestnych čerešní.

V spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre sa podarilo zmapovať viac ako 2500 stromov a identifikovať množstvo odrôd a variet. Tie najvýznamnejšie odrody tu štepia a uchovávajú pre budúce generácie. Postupom času sa k tomuto projektu pridružili aktivity v oblasti chovu zvierat, pestovania plodín bez chémie a prírodného staviteľstva.

Húževnatí obyvatelia

Prví osadníci Brdárky zo združenia Alter Nativa cítili, že práve v tejto výnimočnej lokalite môžu vytvoriť miesto, kde by mohli plnohodnotnejšie naplniť svoje životy a byť viac v kontakte s prírodou. Čoraz viac ľudí zdieľa ich hodnotový rebríček rozumne sa odkláňajúci od konzumu a nadspotreby. Ľudia z celého Slovenska i zahraničia prichádzajú do Brdárky, aby sa inšpirovali, vzdelávali, alebo podali pomocnú ruku pri zachovávaní dedičstva tejto malebnej obce.

Ročne sa kurzov permakultúry, prírodného staviteľstva a včelárstva zúčastnia desiatky záujemcov. Tieto vzdelávacie aktivity doteraz prebiehali najmä v dome „U Slanskej“.

Galéria:

Toto miesto sa nám podarilo opraviť aj vďaka domácim i zahraničným dobrovoľníkom, ktorých tu hosťovali. Kapacita domu „U Slanskej“ však už nestačí, záujemcov o kurzy a semináre je stále viac, naviac, tento menší dom nemá seminárne priestory, ktoré potrebujeme“ dodáva Marcel Antal z občianskeho združenia Alter Nativa. Zvyšujúci sa počet návštevníkov si žiada nový vzdušný priestor pre zdieľanie komplexných vedomostí, ktorý by poskytol zázemie pre kurzy, semináre i remeselné dielne.

Združenie preto vyvíja aktivity na záchranu jedného z posledných pôvodných domov v obci, ktorý nesie miestne pomenovanie „U Jänša“. S pomocou sponzorov a dobrovoľníkov chcú tento schátraný objekt premeniť na radostné a živé miesto.

Záchrana dedičstva

Dom „U Jänša“ je tradičnou stavbou z kameňa a nepálenej tehly. Roky chátrania sa odzrkadlili najmä na havarijnom stave strechy. Cez deravú strechu prenikala dnu voda, ktorá spôsobila pád murovanej klenby. „Dom akútne potrebuje novú strechu, aby ho vlhkosť nenarušila ešte viac. V suchu pod strechou potom budeme môcť pokračovať s interiérovými úpravami,“ vysvetľuje Marcel Antal.

Dom „U Jänša“ je tradičnou stavbou z kameňa a nepálenej tehly. Roky chátrania sa odzrkadlili najmä na havarijnom stave strechy.

Zachovať autentickosť objektu plánujú výberom stavebných materiálov: nepálená tehla, kameň či pálená strešná krytina.

Združenie Alter Nativa však hľadá aj ďalšie prostriedky na zrealizovanie projektu moderného vzdelávacieho centra. Vyhlásilo preto verejnú zbierku prostredníctvom platformy startlab.sk, do ktorej môžu prispievať ľudia z celého Slovenska. Každý, kto sa rozhodne podporiť projekt, si podľa výšky príspevku bude môcť vybrať odmenu, akou je napríklad súkromný kurz na Brdárke alebo jedinečný med z tohto čerešňového raja.

Valéria Szalayová

Kontakty:
Marcel Antal, Alter Nativa o.z.
0903 318 499
marsel@alter-nativa.sk
http://www.alter-nativa.sk
http://www.darceky.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.