Liptov sa dotiahol na Vysoké Tatry, čo prinieslo doteraz nepoznaný problém

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, 13. apríla 2019 (tlacovasprava.sk) – Až 17,5 % medziročný rast návštevnosti na Liptove potvrdzujú čísla Štatistického úradu za január 2019. Za rovnaké obdobie bol nárast počtu prenocovaní až 11, 8 %. V absolútnych číslach sa Liptov dotiahol na susedné Vysoké Tatry.

Ubytovacie kapacity na Liptove boli najmä na prelome rokov a v prvých dvoch januárových týždňoch beznádejne vypredané. Ak si má región udržať trend rastu do budúcnosti, tak je odkázaný na vznik nových ubytovacích kapacít najmä v okolí hlavných centier turizmu. V zime sa jedná najmä o Jasnú a jej okolie a celoročne o kapacity v blízkosti akvaparkov.

Liptov sa stáva bestsellerom medzi slovenskými turistickými destináciami. Foto: c Marek Hajkovsky

Pred mesiacom Liptáci hodnotili výborné čísla za rok 2018. Počet prenocovaní za rok 2018 v regióne medziročne podrástol až o 6,67 percent na 1 719 368 a počet návštevníkov vyskočil až o 7,75 percent. Januárové čísla za rok 2019 potešili opäť.

Niektoré kapacity beznádejne vypredané

„V januári sme dosiahli 176 483 prenocovaní. Dostihli sme Vysoké Tatry a náš počet prenocovaní bol dokonca mierne vyšší. Čísla Štatistického úradu SR jasne hovoria, že je to medziročný nárast až 11,8 percent pričom naša návštevnosť dosiahla medziročný rast ešte vyšší a to 17,5 percenta. Niektoré kapacity boli beznádejne vypredané. Záujem bol najmä o ubytovacie kapacity vyšších kategórií. Ak si máme ako región tento rastový trend udržať, tak je nutné, aby sa zachoval alebo ešte narástol štandard služieb a ponuky atrakcií a tiež zvýšil počet ubytovacích kapacít na Liptove,” povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

V Liptove hrozí, že nebude schopný pokryť dopyt po ubytovacích kapacitách. Foto: Marek Hajkovsky

Z údajov tiež vyplýva, že mierne klesol počet prenocovaní a to na 2,9 dňa, pričom v minulom roku v rovnakom čase to bolo 3,1 dňa. Úplne identické čísla dosiahli aj Vysoké Tatry. Celoslovenský priemer je pritom o čosi nižší, 2,7 dňa.

Cestovný ruch ako priemysel

„Na prelome rokov a v januári sa nám podarilo splniť naše ciele. Región stále rastie a Liptov opakovane potvrdil svoje miesto na špici turizmu na Slovensku. U nás na Liptove nemáme bežný priemysel, našim priemyslom je cestovný ruch – krásna príroda a rozvinutá infraštruktúra pre návštevníkov regiónu a dovolenkárov zo Slovenska aj zahraničia. Klientela, ktorá navštevuje náš región veľa cestuje aj po iných destináciách, dokáže porovnávať kvalitu služieb, očakáva vysoký štandard aj doplnkové služby. Už sa neuspokojí s obyčajným ubytovaním. Tak ako i tento január, sú mesiace kedy dokážeme ešte rásť a v podstate dokázali by sme uspokojiť aj viac hostí a tiež ich pohodlne obslúžiť, ale skutočne už narážame na kapacitný strop,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Štatistické výsledky podľa Štatistického úradu SR nezachytávajú denných návštevníkov regiónu či hostí prebývajúcich povedzme u rodiny a známych, ktorí tiež v hojnom počte navštevujú Liptov. Najvyššiu návštevnosť štandardne zaznamenávajú top atrakcie regiónu – lyžiarske stredisko Jasná a Malinô Brdo, akvaparky Tatralandia a Bešeňová, kúpele Lúčky a tunajšie jaskyne.

REGION LIPTOV, oblastná organizácia cestovného ruchu

Združuje subjekty verejného a súkromného sektora s cieľom jednotnej propagácie regiónu Liptov ako jedinečného „zeleného“ regiónu pre aktívne trávenie voľného času plného zážitkov. Členovia: Bešeňová – termálne srdce Liptova, Aquapark Tatralandia, KÚPELE LÚČKY a.s., Jasná Nízke Tatry, Ski&bike park Malinô Brdo Ružomberok, mestá Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok a obce Bešeňová, Lúčky, Demänovská Dolina, Liptovský Ján, Pribylina, Liptovský Trnovec a Pavčina Lehota.

Kontakt pre médiá:
Ing. Katarína Šarafínová
REGION LIPTOV, oblastná organizácia cestovného ruchu
e-mail: sarafinova@visitliptov.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.