Organizátori MS v hokeji ukázali rozložiteľné poháre na pivko aj taniere na párky z cukrovej trstiny

BRATISLAVA, 8. mája 2019 (tlacovasprava.sk) – Organizačný výbor 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji spolu s ministerstvom životného prostredia dnes predstavili zelené novinky pri organizácii šampionátu na Slovensku. Tie okrem športových výkonov ponúknu aj zodpovednejší prístup v nakladaní s odpadmi. K dispozícií bude bezmála 600 nádob na triedenie, zálohované poháre vo fanzónach alebo taniere v bufetoch z cukrovej trstiny.

„Bez podpory fanúšikov zostaneme na polceste. Preto by som chcel poprosiť všetkých, aby nás podporili. Pri najbližších majstrovstvách máme možnosť byť hrdí nielen na výkon slovenského hokeja. Ale môžeme byť hrdí aj na skutočnosť, že sa Slovensko mení v krajinu, kde je zodpovednosť k životnému prostrediu samozrejmosť,“ vyhlásil László Sólymos, podpredseda vlády a minister životného prostredia.

Vo všetkých zapojených gastrozariadeniach budú mať fanúšikovia možnosť zakúpiť si občerstvenie v biodegradovateľných obaloch. Používať sa napríklad budú taniere a misky z cukrovej trstiny či príbory a poháre z bioplastu.

„Zodpovedný prístup k životnému prostrediu je pomerne bežnou súčasťou významnýchšportových podujatí v zahraničí. Ani v tejto oblasti nechceme zaostávať, a preto už niekoľko mesiacov pripravujeme v spolupráci s partnermi viacero zelených opatrení, ktorými chceme zmierniť negatívny vplyv šampionátu na životné prostredie,“ povedal riaditeľ organizačného výboru 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji Igor Nemeček.

Zelené aktivity, ktoré budú sprevádzať 2019 IIHF MS, sa sústreďujú predovšetkým na zodpovedné nakladanie s odpadom. Na štadiónoch a vo fanzónach organizátori umiestnia 600 nádob na triedenie odpadu. Na odpadových nádobách či v ich blízkosti budú v rámci osvety uvedené informácie o správnom triedení.

Veľkú pozornosť organizátori kladú aj na zaistenie fungujúceho odpadového hospodárstva. Vytriedený papier, sklo a plast poputujú na dotriedenie do špecializovaných zariadení vo farebne označených veľkokapacitných kontajneroch. Práve týmto opatrením chcú organizátori a zelený rezort reagovať na rozšírený mýtus, že triediť sa neoplatí, pretože odpad potom aj tak skončí v jednej nádobe.

Hokejový šampionát v praxi ukáže aj možnosť fungovania bez zbytočného plastu. Vo všetkých zapojených gastrozariadeniach budú mať fanúšikovia možnosť zakúpiť si občerstvenie v biodegradovateľných obaloch. Používať sa napríklad budú taniere a misky z cukrovej trstiny či príbory a poháre z bioplastu (pozn.: základnou surovinou pre jeho výrobu je rastlinná biomasa, t.j. bioplast je vyrobený z obnoviteľných zdrojov a nie je závislý na rope a jej prímesiach).

„Sme radi, že sa nám podarilo zabezpečiť aj zálohované poháre v obidvoch fanzónach. Na samotných štadiónoch z bezpečnostných dôvodov nebudú k dispozícii. Pre novinárov, ktorých bude na MS vyše 700 sme tiež pripravili špeciálnu edíciu zálohovaných pohárov na kávu, ktoré bude využívať aj pre organizačný
výbor.
Radi by sme aj touto formou prispeli k redukcii používania jednorazových plastov na všetkých úrovniach podujatia, vysvetlila Zuzana Moravčíková, ktorá v organizačnom výbore zastrešuje zelené aktivity.

Okrem samotného predchádzania zbytočnej záťaže na životnom prostredí sa tak budú môcť fanúšikovia presvedčiť, že avizovaný zákaz jednorazových plastov na Slovensku sa ich v bežnom živote nijak nedotkne.

Na podujatí, akým sú majstrovstvá sveta, sa tiež spotrebuje väčšie množstvo toaletného papiera, utierok, servítok či vreckoviek. Na štadiónoch sa budú využívať hygienické potreby iba z recyklovaného papiera, čo v realite znamená záchranu približne 170 stromov.

„Snažíme sa tiež fanúšikov nabádať k tomu, aby na jednotlivé zápasy cestovali vlakmi. Práve vlaky sú jednou z najekologickejších foriem prepravy osôb. Veríme, že počet áut na cestách tiež zníži fakt, že držitelia vstupeniek na zápasy 2019 IIHF MS majú mestskú hromadnú dopravu v oboch mestách zadarmo, čo sa nám podarilo dohodnúť v spolupráci s mestami Bratislava a Košice,“ doplnil Nemeček.

Celkovo by obe mestá v súvislosti so šampionátom malo navštíviť okolo pol milióna ľudí. „Zaistiť zodpovedné nakladanie s odpadmi v priestoroch, ktoré na to spravidla neboli veľmi dimenzované, na podujatí, ktorého sa zúčastnia státisíce ľudí je veľmi dôležitá úloha. Ak sa nám to s pomocou fanúšikov podarí, tak verím, že sa triedenie a recyklácia stane štandardom na všetkých veľkých športových, kultúrnych či iných podujatiach na Slovensku,“ uzatvára László Sólymos.

Kontakt pre médiá:
Michaela Grendelová
riaditeľka komunikácie 2019 IIHF MS
e-mail: Michaela.Grendelova@2019.iihfworlds.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.