Slovensko prvou krajinou v strednej Európe, ktorá zavedie zálohovanie nápojových obalov

BRATISLAVA, 29. mája 2019 (tlacovasprava.sk) – Vláda schválila zákon o zálohovaní nápojových obalov, ktorý zásadným spôsobom zníži množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov. V súčasnosti sa ročne uvedie na slovenský trh miliarda PET fliaš. Z toho 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodená v prírode, riekach či pri cestách. Vďaka zálohovaniu asi 95 percent nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach.

„Keď som svoj zámer oznámil dostal som otázku, či má zálohovanie na Slovensku podporu. Pretože pokusov zaviesť zálohovanie tu už bolo veľa a vždy stroskotali na nedostatočnej politickej sile alebo vôli. A dnes zákon o zálohovaní schválila vláda,“ povedal podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos.

„V plnej miere podporujem zavedenie zálohovania plastových fliaš aj u nás na Slovensku. Plastové obaly zaplavujú naše životné prostredie a je našou povinnosťou urobiť všetko preto aby sme to zmenili. A prax z tých krajín kde už zálohovanie zaviedli  ukazuje, že je to správna cesta. Denne do Čierneho mora z Dunaja vplávajú viac ako 4 tony plastov. Musíme spraviť všetko preto, aby naša krajina neprispievala k trendu, kedy vo vodách, riekach, moriach a oceánoch bude viac plastu ako rýb,“ vyhlásil premiér SR Peter Pellegrini.

Návrhy výrazne znížiť množstvo odpadu z plastových fliaš a plechoviek v uliciach a prírode v minulosti presadzovali viacerí politici. Spravidla neúspešne. Výrazný posun nastal koncom roka 2018, kedy podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos predstavil konkrétny návrh legislatívy, ktorá vzišla z odbornej štúdie Inštitútu environmentálnej politiky.

Zavedenie zálohovania odvtedy otvorene podporujú odborné a dobrovoľné organizácie rybárov, poľnohospodárov, vodohospodárov, ochranárov či turistov.

Zaviesť zálohovanie podľa novej legislatívy nebude povinné pre všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie s rozlohou väčšou ako 300 m2. Je však predpoklad, že mnohé menšie obchody časom systém preberú. Právna norma počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku.

Na podporu zálohovania plastových obalov vyzýva ministerstvo v kampani #zazalohovanie.

Legislatívu musí ešte schváliť parlament a po podpise Prezidentom SR by mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020. Zálohovanie by sa reálne spustilo v roku 2022, po nastavení celého systému zálohovania, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky. Ministerstvo životného prostredia zároveň spustilo na sociálnej sieti kampaň #zazalohovanie. Prostredníctvom kampane môže aj verejnosť vyjadriť svoju podporu zákonu o zálohovaní.

Kontakt pre médiá:
Tomáš Ferenčák
hovorca | odbor komunikácie
MZP
Námestie Ľ. Štúra 1 | 812 35 Bratislava | Slovenská republika
e-mail: tomas.ferencak@enviro.gov.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.