Červené, oranžové, zelené… Poznáte význam varovných kontroliek vo vašom aute?

BRATISLAVA, 26. júla 2019 (tlacovasprava.sk) – Boli časy, keď ste museli mať uši nastražené, aby ste spoznali, že autu niečo chýba. Iba správne vycvičený sluch dokázal rozoznať všetky problémy, ktoré veštilo nepríjemné cinkanie, cvakanie, klepanie či chrčanie v bežných zvukoch motora. Navyše ste potrebovali dostatok technických znalostí, aby ste zdroj a príčinu problému odhalili. Dnes však už vďaka elektronike tento problém úplne odpadá.

Moderné autá sa dokážu vyšetriť samé a upozorniť tak vodiča na prípadný problém skôr, než bude musieť bezmocne zastaviť na krajnici a volať odťahovú službu.

Varovné kontrolky má každý dôležitý systém, takže ani kvôli kontrole svietenia svetiel, či stierania stieračov nemusí vodič obiehať auto a kontrolovať stav. Varovné kontrolky v aute možno rozdeliť do troch farebných škálčervené, oranžové a zelené, resp. zelené a modré.

Prvé menované, červené, sú najdôležitejšie. „Červená kontrolka vždy signalizuje vážny problém, ktorý treba ihneď vyriešiť. Niekedy ide o akútne situácie, pri ktorých je lepšie auto okamžite zastaviť a privolať odborníka. Inak sa vystavíte riziku, že auto ostane nepojazdné, či dôjde k trvalému poškodeniu niektorého z dielov,“ upozorňuje Robert Hukel, vedúci popredajných služieb v ŠKODA AUTO Slovensko.

Kontrolky v aute

Oranžové signalizujú istý druh požiadavky, resp. potreby auta. Najčastejšie ide napríklad o doplnenie kvapaliny, dofúkanie pneumatiky, prípadne automobil upozorňuje na vychýlenie funkcie od normálu (napr. iný režim stabilizačného systému).

Aj oranžovým kontrolkám treba venovať náležitú pozornosť. Už len fakt, že nie je k dispozícii kvapalina do ostrekovačov môže pri silne znečistenom čelnom skle výrazne zvýšiť riziko dopravnej nehody. Pokiaľ odignorujete kontrolku doplniť AdBlue a kvapalina sa minie, auto vám neumožní naštartovať motor, “ dopĺňa Robert Hukel.

Zelené a modré kontrolky sú informačné a informujú vodiča o chode automobilu a aktívnych funkciách (tempomat, svetlomety a podobne).

Aby ste sa v jednotlivých kontrolkách vyznali, ŠKODA pripravila zoznam najdôležitejších upozornení spolu s ich vysvetlivkami.

Kontakt pre médiá:
Lenka Kalafut Lendacká
PR manager
ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.
lenka.kalafut.lendacka@skoda-auto.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.