Progresívne Slovensko navrhuje proti vyhoreniu zamestnancov tzv. sabatikal, niekoľkomesačný dôchodok

BRATISLAVA, 31. júla 2019 (tlacovasprava.sk) – V súčasnej diskusii o dôchodkoch sa opomína téma ako prerušiť pracovný stereotyp človeka, aby nebol celý pracovný život pred vyhorením a nebral dôchodok ako vykúpenie od práce.

Túto tému rozpracovalo Progresívne Slovensko a jej expert na zamestnanosť Michal Páleník.

Predchádzať vyhoreniu sa dá sabatikalom, teda niekoľkomesačnou pauzou od každodenného stereotypu. Legislatíva ale ešte nestihla dobehnúť realitu, kde ľudia sabatikal používajú a časť zamestnávateľov ho aktívne poskytuje. Ide o voľno, počas ktorého sa zamestnanec môže sústrediť na dlhodobé veci, pracuje na svojom osobnostnom raste či absolvuje sériu konferencií, stáž a zvýši si vzdelanie,” povedal na tlačovej konferencii Páleník.

Michal Páleník Progresívne Slovensko

V súčasnosti je plnohodnotný sabatikal vymoženosťou niekoľkých veľkých zamestnávateľov. Problémom je, že veľkých zamestnávateľov je málo a sabatikal dávajú iba tým, ktorí si svoju kariéru zaviazali s týmto konkrétnym zamestnávateľom.

Ak váš zamestnávateľ plnohodnotný sabatikal neponúka, môžete si sabatikal vyrobiť neplateným voľnom, materskou „dovolenkou“, dlhodobou práceneschopnosťou alebo tým, že sa 6 mesiacov budete tváriť, že si hľadáte robotu. Ani jedna z týchto obchádzok nie je dobrá.

Navrhujeme zakotviť sabatikal do legislatívy tak, aby si človek, čo desaťročie nepretržite pracoval, mohol vybrať časť dôchodku už v ekonomicky aktívnom veku,” navrhuje Páleník.

Náš návrh je, že človek, ktorý bol posledných 10 rokov poistený v nezamestnanosti v Sociálnej poisťovni, sa bude môcť dohodnúť so zamestnávateľom na sabatikale v dĺžke 6 – 12 mesiacov.

Počas neho by poberal zo Sociálnej poisťovne dávku vo výške cca 70 % čistej mzdy (teda 50 % vymeriavacieho základu). Z legislatívneho pohľadu budete niečo medzi evidovaným uchádzačom o zamestnanie a osobou na materskej, s tým že do dôchodku pôjdete o dĺžku sabatikalu neskôr.

Krátkodobá nezamestnanosť vs. nezamestnanosť.

„Sabatikal chápeme ako oddych od rutinnej práce, nie však záhaľku. Navrhujeme, aby si človek mohol vziať rok dôchodku už teraz a nie až po šesťdesiatke. Sabatikal bude mať neutrálny vplyv na verejné financie, nie ako dôchodkový strop. Človek si len predčasne vyberie časť dôchodkových dávok a o to neskôr pôjde do starobného dôchodku,” uzavrel Páleník.

Kontakt pre médiá:
Ľubomír Ondrejkovič
riaditeľ komunikácie
ondrejkovic@progresivne.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.