Slovenský fintech startup spustil jedinečnú technológiu v Európe

BRATISLAVA, 23. septembra 2019 (tlacovasprava.sk) – Technológie hýbu svetom. Slovenský fintechový startup Finax, ako prvý obchodník s cennými papiermi v Európe, zaviedol technológiu na plne automatizované overenie totožnosti tvárovou biometriou. Vďaka tomu môže spustiť expanziu na veľké trhy v Európe.

Finančné produkty v online svete sa začínajú dramaticky meniť. Spoločnosti, ktoré dokážu ponúknuť technologicky inovatívny produkt s kvalitným zhodnotením, sa stávajú lídrami v poskytovaní finančných služieb. Tejto vízii veria aj v spoločnosti Finax, a preto sa snažia poskytovanie svojich služieb neustále zlepšovať a inovovať.

Jeden z dvoch najväčších projektov, ktoré si Finax vytýčil pre rok 2019, bolo spustenie plne automatizovanej tvárovej biometrie na overenie totožnosti zákazníkov.

Zakladateľ Finax Juraj Hrbatý informoval o o spustení technológie tvárovej biometrie

Od tohto kroku si Finax sľubuje najmä výrazné zrýchlenie procesu registrácie a aktivácie zákazníkovho účtu, ako aj následné zmeny pri výmene dokladov. „Vzhľadom na plánovanú expanziu do zahraničia a nutnosť komunikácie so zákazníkmi v mnohých jazykoch si od implementácie sľubujeme aj výrazné zníženie záťaže na naše oddelenie podpory zákazníkov,“ hovorí Juraj Hrbatý, zakladateľ Finaxu.

Zakladateľ Juraj Hrbatý o spustení technológie tvárovej biometrie

„Sme mimoriadne hrdí na to, že sme tento míľnik dosiahli ako prvý obchodník s cennými papiermi v Európe. Na Slovensku máme veľmi talentovaných programátorov a dokázali sme, že aj slovenské firmy sa vedia vo svete technologicky presadiť,“ pokračuje.

Ani najmodernejšie európske online banky ako Revolut, či N26 takúto technológiu zatiaľ nevyužívajú. Na biometrickú verifikáciu klientov Finax implementoval technológiu slovenskej spoločnosti Innovatrics, podnikateľa Jána Luntnera, ktorej technológiu využívajú firmy a štáty z celého sveta vrátane Tatra banky, ktorá túto technológiu zaviedla začiatkom roka.

Chcel by som však vyzdvihnúť tvorivú prácu programátorov z firmy Wezeo, ktorí nám pomohli implementovať technológiu web-based,“ hodnotí Juraj Hrbatý. Overenie totožnosti je vďaka tomu možné bez nutnosti stiahnutia aplikácie, čo je európsky, no možno aj celosvetový unikát. Samotný Innovatrics potvrdil, že Finax je ich prvý zákazník celosvetovo, ktorý túto technológiu zaviedol iba s využitím internetového prehliadača.

Zakladateľ Finax Juraj Hrbatý

„Veľmi sa teším, že už v prvý deň nasadenia funkcionality boli reakcie našich zákazníkov a spolupracujúcich agentov veľmi pozitívne. Najviac oceňujú, že už nemusia ručne vypisovať takmer žiadne osobné údaje, keďže ich systém automaticky načítava z občianskeho preukazu klienta,“ konštatuje predseda predstavenstva prvého robo-advisora na Slovensku.

V čom spočíva tvárová biometria?

Finax ako finančná inštitúcia musí podľa pravidiel ochrany pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti identifikovať a verifikovať zákazníka. Ak s klientom nie je osobne, má možnosť overiť identitu klienta aj biometricky. Počas registrácie klient nahráva preukaz totožnosti, ktorého súčasťou je aj fotografia klienta. Následne klient urobí svoju fotografiu online. Táto fotografia sa na základe charakteristických čŕt tváre porovnáva s črtami tváre na občianskom preukaze.

Aby sme si boli istí, že nefotíte fotku z papiera, vykonáva sa aj overenie živosti. Pri tomto overení sledujeme, či klient pohybuje očami, a to sledovaním červeného bodu na obrazovke.

Algoritmus vyhodnocuje percentuálne zhody a pri dosiahnutí určitej miery istoty vysoko nad 90%, overí identitu zákazníka. Dodatočným benefitom tvárovej biometrie je aj skenovanie údajov na preukaze totožnosti prostredníctvom technológie OCR. Pokiaľ je fotka dostatočne ostrá, všetky osobné údaje z preukazu totožnosti zaznamenáme a klient ich už nemusí vypisovať ručne.

Kontakt pre médiá:

Finax, o.c.p., a.s.
Juraj Hrbatý, CEO
+421905140247
hrbaty@finax.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.