O aké akcie majú Slováci počas koronakrízy najväčší záujem?

 BRATISLAVA, 21. júla 2020 (tlacovasprava.sk) – Po výraznom marcovom prepade začali investori v druhom štvrťroku horúčkovito nakupovať akcie. Hnali tak trh tam, kde sa nachádzal predtým, ako udrel COVID-19. Vďaka tomu zažil index S&P 500 svoj najlepší kvartál od roku 1998. Tento trend sa zreteľne odráža aj u piatich najviac obchodovaných akciových titulov medzi klientmi Saxo Bank globálne a na Slovensku.

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank, k tomu poznamenáva: “Druhý kvartál tohto roka predstavoval nepochybne znovuzrodenie ekonomiky do novej podoby štátneho kapitalizmu, financovaného veľmi ústretovou monetárnou politikou. Tá začala v mene zvládnutia krízy nevratne zbližovať fiškálne a monetárne inštitúcie, teda vlády a centrálne banky. Mohutné stimuly použité v boji proti najväčšej kontrakcii ekonomiky od 30. rokov 20. storočia v nás prebudili zvieracieho ducha a vyvolali špekulácie v rozsahu nevídanom od roku 2000, či snáď dokonca od búrlivých 20. rokov minulého storočia.”

Táto búrlivá nákupná nálada spôsobila masívny comeback akciových trhov. To však ešte neznamená, že už je všetko v poriadku. Aj na začiatku tretieho štvrťroka sú trhy naďalej veľmi krehké. Index strachu – VIX, predpovedá na leto vysokú volatilitu a až zverejnenie výnosov firiem za 2. kvartál odhalí skutočné škody, ktoré kríza napáchala v korporátnom sektore. Naznačí aj to, čo môžeme očakávať v najbližšej budúcnosti,” dodáva.

„Aktuálne očakávania týkajúce sa výsledkovej sezóny za druhý štvrťrok sú v súlade s ekonomickou situáciou spôsobenou pandémiou. Celkovo čakáme prepad ziskov o viac ako 40 percent. Bol by to najhorší výsledok od konca roku 2008, kedy prepadol dosiahol 69 percent. Na jednej strane nie sú vyhliadky ružové, no na druhej strane môžu trhy dosiahnuť pozitívnu reakciu aj napriek výrazne nižším výnosom a to práve vďaka nízkym očakávaniam,“ naznačuje pražský analytik Saxo Bank, Tomáš Daňhel.

A čo Slovensko?

Slovenskí investori počas nákupnej horúčky najviac obchodovali tieto akciové tituly. V zátvorke je uvedený ich výnos v druhom kvartáli.

  1. Tesla (+124%)
  2. Apple (+51%)
  3. Microsoft (+ 34%)
  4. Boeing (+40%)
  5. Amazon.com (50%)

Tesla

Keď sa akcie Tesly v druhom štvrťroku znovu vyšplhali nad 1000 dolárov, firma si týmto comebackom získala opäť pozornosť médií. Dokonca aj sám Elon Musk v máji na Twitteri protestoval, že akcie jeho spoločnosti sú nadhodnotené. Investori si to však evidentne nemyslia. Aktuálne sa obchodujú nad 1500 dolármi. Bude zaujímavé sledovať hospodárske výsledky spoločnosti za druhý kvartál. Tie nám presnejšie povedia, ako Tesla pandémiu zvládla.

Vzhľadom k raketovému nárastu cien akcií, však nejde o racionálny jav zakladajúci sa na dobrých hospodárskych výsledkov. Ide skôr o špekulatívne obchody, ktorých cieľom je zarobiť na vysokej volatilite akcií. Môžu sa teda dočasne pokojne vyšplhať až k 2000 dolárom, no rovnako môže dôjsť k obrovskému prasknutiu bubliny.

Apple

COVID-19 otriasol celou spoločnosťou ešte začiatkom roku. Väčšina jej výroby zostala totiž uzavretá v čínskej karanténe. Rovnako tak jej čínske obchody. Keď krajina znovu otvorila hranice a počiatočný strach opadol, začali investori zasypávať výrobcu inteligentných telefónov peniazmi, čím sa jeho akcie šplhajú na stále nové maximá. Aktuálne sa predávajú za 390 dolárov.

Momentálne ich povzbudil vyhraný súdny spor, podľa ktorého firma nebude musieť zaplatiť dane, ktoré požadovala Európska únia. Ide o daňové úľavy v hodnote viac ako 14,3 miliárd eur. Nemusí to však byť konečný stav, pretože EÚ nedávno oznámila svoj plán zakročiť proti politike nízkych daní v mnohých členských krajinách, napríklad Írsku, Holandsku, Belgicku a Luxembursku.

Finančné výsledky spoločnosti Apple za druhý kvartál budú pravdepodobne najhoršie od roku 2011. Treba ich však vidieť v kontexte. Až zhruba 80 percent spoločností z indexu S&P 500 totiž nevydalo na konci prvého štvrťroku pre investorov komentár pre ďalšie výsledky. Znamená to, že investori zostali bez informácií. Rekordne veľká koncentrácia technologických spoločností v indexe S&P500 by preto mohla počas letných mesiacov spôsobiť buď prielom smerom nahor alebo naopak obrovský pád.

Microsoft

Od chvíle, kedy sa v roku 2014 stal novým riaditeľom Satya Nadella, kormidloval Microsoft smerom k on-line budúcnosti s veľkým dôrazom na cloud computing. Bolo to evidentne správne rozhodnutie, pretože on-line riešenia firmy Microsoft najmä v oblasti digitálnych komunikácií a pracovných technológií sa počas karantény stretli s obrovským úspechom.

Boeing

Po nešťastnom vykročení do nového roka sa akcie výrobcov lietadiel odlepili v druhom štvrťroku od dna. COVID-19 si vybral veľkú daň, pretože pandémia výrazne obmedzila osobnú leteckú prepravu a oddialila tak nákupy nových strojov. Opätovné otváranie krajín a cestovného ruchu by mohlo priniesť potrebné svetlo na konci tunela. Zatiaľ však nie je jasné, ako dlho ešte potrvá, než sa cestujúci aj letiská vrátia do normálnu platného pred pandémiou.

Amazon

Môžeme s nadhľadom povedať, že Jeff Bezos, CEO Amazonu, stanovuje každým dňom novú a vyššiu hranicu v rebríčku najbohatších ľudí planéty. Takmer neohrozene riadi svoje e-commerce impérium. Amazon previedol pandémiou COVID-19 s gráciou a tempo, ktoré následne nastavil, sa zdá byť nezastaviteľné. Nemožno sa teda čudovať, že Amazon patrí medzi najviac obchodované spoločnosti sveta.

Uvedených päť spoločností sa tešilo najväčšej popularite medzi investormi Saxo Bank na Slovensku. Pohľad na jednotlivé krajiny sa však mierne líši. V Českej republike je napríklad cítiť silu lokálneho akciové trhu. Prehľad populárnych akcií vo vybraných krajinách a regiónoch vyzerá nasledovne:

Saxo Bank: Prehľad populárnych akcií vo vybraných krajinách a regiónoch

Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:

Martin Šipoš, Saxo Bank PR Slovensko
Crossline PR
+421 905 444 363
saxo@crossline.sk

Steffen Wegner Mortensen, Head of PR and Public Affairs
+45 3977 6343
press@saxobank.com

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je fintech špecialista zameriavajúci sa na multi-asset obchodovanie a investície na finančných trhoch a prináša službu Banking-as-a-Service pre veľkoobchodných klientov. Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy prostredníctvom technológií a odborných znalostí.

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje svojím klientom klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS). Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.

Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí vo finančných centrách po celom svete, vrátane Londýna, Paríža, Zurichu, Dubaja, Singapuru, Šanghaja, Hongkongu a Tokia.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.