Kauza Arca Capital: Prečo sa máte vyvarovať korporátnym dlhopisom, aby ste neprišli o peniaze?

ČADCA, 2. október 2020 (tlacovasprava.sk) – Popularita korporátnych dlhopisov ešte donedávna extrémne rýchlo rástla. Slovákov zaujali svojou dostupnosťou, jednoduchosťou a vyššími výnosmi až tak veľmi, že začiatkom tohto roka začali v obľúbenosti dobiehať podielové fondy.

Poradenská spoločnosť SOPHISTIC Pro finance aj preto na ich rizikovosť upozorňovala ešte väčšmi ako dovtedy. Faktom je, že aj vďaka tomu sa dnes ani jeden z jej klientov nenachádza v situácii, v ktorej sú stovky veriteľov Arca Capital, a ktorí budú s najväčšou pravdepodobnosťou počítať nemalé straty z investovania do dlhopisov tejto finančnej skupiny.

V súvislosti so skupinou Arca sa v poslednom čase spomínal najmä slovenský premiér Igor Matovič resp. jeho manželka Paulína. Foto: FB Igor Matovič

SOPHISTIC Pro finance sa preto rozhodol priniesť otázky a odpovede, ktoré by vás v tejto súvislosti mohli zaujímať:

Čo je korporátny dlhopis a prečo je nebezpečný?

Je to bežný investičný produkt, ktorý využívajú spoločnosti všade vo svete – neraz s výnosom až do 20 percent. Jeho nebezpečnosť vysvetlíme na príklade: firma XY, ktorá funguje tri roky, chce v strednodobom horizonte realizovať projekty za desiatky miliónov eur. Keďže banka jej investičné plány vyhodnotí ako neprimerane riskantné, odmietne jej poskytnúť pôžičku.

Firma XY sa preto rozhodne potrebné financie zabezpečiť cez dlhové cenné papiere – dlhopisy. Tie si zaobstaráte. O tom, či sa vám však časom vložené financie aj so sľubovaným výnosom vrátia, rozhoduje úspešnosť projektu. Ak sa mu bude dariť – môžete zarobiť. Iná situácia nastane, keď projekt nebude úspešný alebo, dokonca, keď firma XY zbankrotuje.

Prečo by sa korporátne dlhopisy nemali predávať retailovým klientom?

V súčasnosti si korporátne dlhopisy môžu zakúpiť inštitucionálni aj retailoví investori. „Kým v prvom prípade ide o veľké spoločnosti či organizácie, ktoré vedia zvážiť riziko firemného dlhopisu, v druhom prípade ide o obyčajných ľudí, ktorí neraz nie sú schopní posúdiť riziká korporátnych dlhopisov,“ vraví Radoslav Valko, krajský riaditeľ a spolumajiteľ SOPHISTIC Pro finance.

Ako ďalej dodáva, problém spočíva tiež v tom, ako sú korporátne dlhopisy prezentované širokej verejnosti. „A to ako skutočne výnosná, tutová a garantovaná investícia, čo nie sú. Inštitucionálny investor o ich rizikách vie, bežný občan nie.“

Aké spoločnosti vydávajú korporátne dlhopisy?

Aj tu spočíva podstata v delení firiem na dva typy – seriózne a také, ktoré chcú dlhopisy už od začiatku využiť na podvod.

„Seriózne spoločnosti to s vybudovaním projektov a vyplatením investorov myslia vážne. Avšak, aj v ich prípade môžu nastať ťažkosti, ktoré spôsobí ekonomická kríza či zlý odhad výkonnosti projektu. To najmä bežní – retailoví investori nemusia vedieť odhadnúť. No a keď podnik skrachuje – z korporátneho dlhopisu nezostane nič,“ tvrdí Ján Porázik, obchodný riaditeľ SOPHISTIC Pro finance.

Na trhu sú však aj spoločnosti, ktoré využívajú korporátny dlhopis len na odštartovanie pyramídovej hry. V tomto prípade sa peniaze od nových investorov iba presúvajú a vybrané prostriedky smerujú na vyplatenie výnosov predchádzajúcim investorom. Inými slovami: tu už ide o trestný čin – realizáciu Ponziho schémy.

Čo to znamená rizikovosť korporátneho dlhopisu?

Tu si ako prvé skúsme zodpovedať otázku, prečo si firma požičiava týmto spôsobom? Lacnejšie peniaze si predsa vie zabezpečiť z banky. Ak jej však tá neschválila pôžičku – mohla na to mať dôvod. Samozrejme, to, že spoločnosti finančný dom odmietol poskytnúť úver, ešte automaticky neznamená, že spoločnosť chce podvádzať a investované peniaze aj s výnosom vám nevráti.

Zároveň si je potrebné uvedomiť, že korporátny dlhopis je obyčajný úver. Keďže kúpou tohto cenného papiera však požičiavate peniaze bez akýchkoľvek garancií či záložných práv, mali by ste mať o spoločnosti, ktorej chcete takýmto spôsobom požičať, čo najviac informácií. Zároveň platí, že čím riskantnejšiu transakciu sa chystáte kúpou korporátneho dlhopisu zrealizovať, tým väčší výnos spoločnosť ponúka.

Na čo sa treba pozerať, ak chcem predsa len do korporátnych dlhopisov investovať?

V prvom rade na zadlženie firmy. „Miera rizika je totiž iná pri spoločnosti, ktorá má len 15-percentné zadlženie a zároveň veľký majetok ako pri podniku, ktorý nevlastní takmer nič a zároveň to, čo vlastní, je z 90 percent na dlh,“ vysvetľuje Radoslav Valko.

Sledujte tiež tok peňazí. Inými slovami – ak sa financie používajú na reálnu činnosť a nákup materiálu, vtedy je to v poriadku. Ak sa však iba presúvajú a vybrané prostriedky smerujú na vyplatenie výnosov predchádzajúcim investorom, značí to buď to, že má podnik problémy alebo že už od začiatku išlo o podvod.

Kontakt pre médiá:
Petra Jamrichová
komunikačná a PR agentúra Nextina
E-mail: petra@nextina.sk
Mobil: +421 904 094 487

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.