Budú Teslu v nákupe bitcoinu (BTC) nasledovať aj ďalšie firmy?

BRATISLAVA, 10. februára 2021 (tlacovasprava.sk) – Mads Eberhardt, krypto-analytik Saxo Bank, o aktuálnej situácii na trhu s kryptomenami.

Elon Musk sa už niekoľko mesiacov vyjadroval o bitcoine mimoriadne pozitívne. Tento týždeň príbeh posunul na vyššiu úroveň nákupom virtuálnej meny v hodnote 1,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť Tesla tak na seba zobrala vysokú mieru rizika. Bitcoin je a minimálne v dohľadnej budúcnosti aj bude, mimoriadne volatilným aj rizikovým aktívom. Napriek tomu môže nákup predstavovať míľnik vo firemnom správaní. Budú mať o kúpu bitcoinu záujem aj ďalšie súkromné spoločnosti?

Kto bude ďalší?

Prvou z veľkých korporácií s firemným nákupom bitcoinu bola spoločnosť MicroStrategy. Svoj zámer oznámila na jeseň minulého roku a do dnešného dňa kúpila bitcoiny za viac ako jednu miliardu dolárov. Jej akcie vďaka tomu vzrástli od septembra na viac ako päťnásobok. V októbri sa k nej pridala americká platobná platforma Square. V jej podaní to bol nákup za 50 miliónov dolárov.

Bitcoin (BTC)

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti MicroStrategy, Michael J. Saylor pred niekoľkými dňami dokonca zorganizoval konferenciu, na ktorej sa hovorilo o tom, ako držať bitcoiny vo firemnom majetku. Online sa ku konferencii pripojilo niekoľko tisíc spoločností. M. J. Saylor tu poukazoval na bitcoin ako na prostriedok obrany pred infláciou. Počet bitcoinov je totiž vopred obmedzený, čo sa o tradičných menách povedať nedá.

Na základe tejto konferencie a objemného nákupu spoločnosťou Tesla sa môžeme domnievať, že ostatné firmy budú nasledovať. Očakáva sa, že bitcoiny zaradia do svojich súvah aj ďalšie verejne obchodované spoločnosti, či už to bude z dôvodu ochrany pred infláciou, z dôvodu obavy pred tlačením peňazí centrálnymi bankami alebo len kvôli marketingu a šanci dostať sa na novinové titulky.

Ako budú reagovať centrálne banky?

Americký Fed a ani ostatné centrálne banky nebudú pravdepodobne nadšené, keď firmy začnú húfne investovať do virtuálnych mien. Investori by preto mali byť pred reakciou bánk a vlád na pozore. Do úvahy pripadá viacero scenárov.

Centrálne banky môžu označiť firemný nákup bitcoinov za nezákonný. Doterajšie vyjadrenia boli zatiaľ len vágne, no ak sa z toho stane nový trend, môže sa to rýchlo zmeniť. Nakoľko reakcie vládnych organizácií na celom svete zostávajú otázne, stávka na nákup bitcoinov môže byť veľmi riskantná. Investori by preto mali byť v strehu.

Kontakt pre médiá:
Martin Šipoš, Saxo Bank PR Slovensko
saxo@crossline.sk

O Saxo Bank

Saxo Bank Group (ďalej len „Saxo“) je fintech špecialista zameriavajúci sa na multi-asset obchodovanie a investície na finančných trhoch a prináša službu Banking-as-a-Service pre veľkoobchodných klientov. Počas 25 rokov bolo poslaním spoločnosti Saxo Bank demokratizovať investície a obchodovanie. Saxo tak svojím klientom umožnilo bezproblémový prístup na globálne kapitálové trhy prostredníctvom technológií a odborných znalostí.

Saxo Bank

Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou Saxo umožňuje svojím klientom klientom jednoducho a bez problémov obchodovať viacero aktív z jedného účtu na viacerých zariadeniach. Spoločnosť Saxo okrem toho poskytuje veľkým inštitucionálnym klientom, ako sú banky, či veľkí brokeri, maklérske služby a obchodnú technológiu, ktoré prinášajú službu Banking-as-a-Service (BaaS).

Naša ocenená obchodná platforma je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách a tvorí technologický základ pre viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií po celom svete.
Spoločnosť bola založená v roku 1992 a svoju prvú online obchodnú platformu spustila v roku 1998. Saxo sa teda stalo Fintech spoločnosťou ešte predtým, ako bol tento termín vytvorený. Saxo Bank sídli v Kodani v Dánsku a zamestnáva viac ako 1500 ľudí vo finančných centrách po celom svete, vrátane Londýna, Paríža, Zurichu, Dubaja, Singapuru, Šanghaja, Hongkongu a Tokia.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.