Viete, čo je Greenflácia? Zvyknite si na tento pojem, bude mať vplyv na vašu peňaženku

BRATISLAVA, 21. januára 2021 (tlacovasprava.sk) – Po väčšinu roka 2021 sa o inflácii hovorilo ako o prechodnom jave, rozhodnutie Fedu opustiť túto rétoriku však trh zaskočilo, predpovedá Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank, a pokračuje:

Výhľad úrokových sadzieb sa mení a čoraz viac hráčov sa prikláňa k téze Saxo banky, že inflácia nebude len prechodná. Alebo aj bude vzhľadom na základné dôsledky, no jej úroveň sa ustáli na vyššej úrovni, než akú sme zažili za posledných 25 rokoch.

„Kľúčovým hnacím motorom inflácie je zelená transformácia, ktorá je jedným z hlavných motorov súčasnej energetickej krízy,“ hovorí analytik Saxo Bank Peter Garnry. Dokonca aj Isabel Schnabel z ECB priznala, že zelená transformácia spôsobí problémy v dodávkach a povedie k vyšším cenám energií. To sa prenesie do domácností a podnikov v podobe vyšších nákladov takým spôsobom, aký sme už dlho nevideli.

Spojme si zelenú transformáciu s obnoviteľnými energiami, ktoré v súčasnosti nie sú dostatočne škálovateľné na to, aby pokryli naše energetické nároky, pridajme veľmi nízku úroveň investícií do energetického sektora v celosvetovom meradle počas uplynulých 7 rokov, a máme recept na trvalé zvýšenie cien energií,“ vysvetlil Garnry.

Keď sa trh konečne prebudí do tejto reality, akcie sa budú musieť vysporiadať nielen s vyššími cenami, ale potenciálne aj s nižšími prevádzkovými maržami v dôsledku vyšších vstupných nákladov, vrátane energií, kovov a ešte vyššej ceny práce.

Kontakt pre médiá:
Zuzana Ďurčová
Saxo Bank PR Slovensko
saxo@crossline.sk

O autorovi
Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg.

O Saxo Bank
Saxo Bank spája ľudí s investičnými príležitosťami na globálnych kapitálových trhoch. Saxo Bank poskytuje prístup k investíciám a multi-asset obchodovaniu a prináša užívateľsky prívetivé, bezproblémové a personalizované platformy, ktoré klientom poskytnú presne to, čo potrebujú, keď to potrebujú, bez ohľadu na to, či chcú aktívne obchodovať na celom svete, alebo chcú investovať do svojej budúcnosti.
Spoločnosť Saxo Bank bola založená v roku 1992 v Kodani. Bola jednou z prvých finančných inštitúcií, ktoré vyvinuli online obchodnú platformu, ktorá poskytovala súkromným investorom rovnaké nástroje a prístup na trh ako profesionálnym obchodníkom, veľkým inštitúciám, či správcom fondov. Saxo kombinuje agilné fintech myslenie s takmer 30-ročnými skúsenosťami a skúsenosťami na globálnych kapitálových trhoch, aby klientom prinieslo najmodernejšie skúsenosti. Skupina Saxo Bank je držiteľom štyroch bankových licencií a je globálne regulovaná. Saxo ponúka klientom na celom svete široký prístup na globálne kapitálové trhy naprieč rôznymi triedami aktív, kde môžu z jedného maržového účtu obchodovať s viac ako 40 000 nástrojmi vo viac ako 20 jazykoch.
Klientske aktíva Saxo Bank majú spolu hodnotu viac ako 75 miliárd EUR a spoločnosť má viac ako 2 000 finančných a technologických odborníkov vo finančných centrách po celom svete vrátane Londýna, Singapuru, Amsterdamu, Šanghaja, Hongkongu, Paríža, Zürichu, Dubaja a Tokia.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.