BRATISLAVA, BRUSEL, 24. marca 2022 (tlacovasprava.sk) – Konfederácia európskych zariadení na energetické využitie odpadu (CEWEP) víta oznámenie RePowerEU a rýchlu reakciu Európskej komisie na náročnú geopolitickú situáciu a meniace sa trhy s energiou. Hlavná výzva pre EÚ spočíva v dosiahnutí nezávislosti od ruských fosílnych palív do roku 2030.
Súčasťou zverejneného plánu je zvýšenie výroby zelenej energie, diverzifikácia dodávok energií s dôrazom na zemný plyn a opatrenia na zmiernenie dopadov rastúcich cien energií. CEWEP vidí v Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO) jeden z pilierov pre zvýšenie sebestačnosti a získanie nezávislosti Európy od dovozu fosílnych palív.
ZEVO sú lokálnymi a spoľahlivými zdrojmi energie, ktoré sú schopné dopĺňať menej stabilné obnoviteľné zdroje energie, ako je veterná alebo solárna energia, a zároveň energeticky zhodnocujú nerecyklovateľný odpad. V Európe ZEVO vyrábajú dostatok elektriny na zásobovanie takmer 19 miliónov ľudí ročne.

Okrem toho približne 10 % energie dodávanej systémami centrálneho zásobovania teplom v Európe pochádza zo ZEVO. V mestách s dobrou infraštruktúrou teplovodného vykurovania, ako sú Brescia, Malmö alebo Klaipėda, pokrýva ZEVO viac ako 50 % celkovej spotreby tepla domácností.
„Teplo zo ZEVO ako lokálneho energetického zdroja využívajú na Slovensku zatiaľ iba Košice. Košické zariadenie dodáva v meste teplo pre cca 2 400 domácností a cieľom je objem dodávok v priebehu pár rokov navýšiť 4-násobne. Bratislavské ZEVO sa na tento krok tiež pripravuje. Je veľká škoda, že domáci nerecyklovateľný odpad ako lacné palivo na výrobu elektriny a tepla nevieme na Slovensku využiť vo väčšom rozsahu. Máme iba 2 funkčné zariadenia na energetické zhodnotenie komunálneho odpadu . Za posledných 20 rokov sme doslova vyhodili 25 mil. ton komunálneho odpadu – paliva na skládky. Kroky EK, vrátane programu RePowerEU dávajú nádej, že takéto plytvanie bude minulosťou a že Slovensko výstavbou moderných ZEVO prispeje k dosiahnutiu svojej energetickej sebestačnosti“, vysvetľuje Ladislav Halász, viceprezident CEWEP a zároveň technický riaditeľ spoločnosti Kosit, a.s.
Energia vyrábaná zariadeniami ZEVO pochádza z komunálneho a priemyselného odpadu, ktorý nie je vhodný na recykláciu. Tento odpad a jeho energia by inak boli „pochované“ na skládkach.
Množstvo primárnej energie vyrobenej v európskych ZEVO v roku 2019 bolo ekvivalentné 13,8 miliardám kubických metrov zemného plynu. To zodpovedá takmer 10 % dovozu zemného plynu do EÚ z Ruska (155 miliárd metrov kubických v roku 2021).
Okrem úspory emisií oxidu uhličitého nahradením fosílnych palív, ZEVO významným spôsobom zmierňuje dopady zmeny klímy odklonom odpadu zo skládok (najvýznamnejší zdroj emisií metánu v SR).
Okrem toho potenciál ZEVO pre svoju programovateľnosť a flexibilitu výroby energie otvára možnosti pre mnohé nové sektorové prepojenia a symbiózy rôznych priemyselných odvetví. Napríklad niektoré európske ZEVO už úspešne prispeli k pokrytiu odchýlok v distribučných sústavách, skladovaniu energie a dekarbonizácii verejnej dopravy prostredníctvom výroby vodíka elektrolýzou vody.
„Pridaná hodnota ZEVO vo forme vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov je v súčasnosti znásobená faktom, že mnohé európske ZEVO už zavádzajú technológie zachytávania, využívania a ukladania uhlíka (CCU/S). ZEVO majú preto obrovský potenciál ďalej znižovať uhlíkovú stopu odpadového hospodárstva alebo ho dokonca urobiť uhlíkovo negatívnym. Verím, že väčšia podpora výstavby ZEVO najmä v nových členských krajinách zo strany EÚ aj národných vlád nebude znamenať iba zníženie závislosti od ruských fosílnych palív, ale prispeje aj technologickými inováciami k dosiahnutiu stanovených klimatických cieľov a uhlíkovej neutralite“, povedal na záver Ladislav Halász, viceprezident CEWEP.
Kontakt pre médiá:
Ladislav Halász, viceprezident CEWEP
Mobil: +421 903 400 512
Email: ladislav.halasz@kosit.sk
sekretariát CEWEP
info@cewep.eu
tel.: +32 2 770 63 11
CEWEP (Confederation of European Waste-to-Energy Plants) je zastrešujúcim združením prevádzkovateľov zariadení Waste-to-Energy/ZEVO v celej Európe. Členovia CEWEP sa zaviazali zabezpečiť vysoké environmentálne štandardy, dosahovať nízke emisie a udržiavať najmodernejšiu výrobu energie zo zostávajúceho odpadu, ktorý nemožno recyklovať udržateľným spôsobom.