Pošta vydá známku k úspechu slovenských olympionikov na ZOH v Pekingu

BRATISLAVA, 30. marca 2022 (tlacovas´prava.sk) – Slovenská pošta vydá vo štvrtok 31. marca 2022 poštovú známku „Známka s personalizovaným kupónom: Športové úspechy“ so špecifickým symbolom T2 50g.

Označenie zodpovedá cene, ktorá sa zhoduje s výškou poštovej sadzby za list 2. triedy do hmotnosti 50 g vo vnútroštátnom styku.

Poštová známka rozmerov 26,5 × 33,9 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 8 známkami a 8 prítlačovými kupónmi. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Známke k úspechu olympionikov na ZOH v Pekingu: Známka s kupónmi

Motívom poštovej známky sú medaile ako symbol víťazstva, motívom kupónov je Petra Vlhová, držiteľka zlatej medaile v slalome, a hokejista reprezentujúci získanie bronzovej medaily slovenskou hokejovou reprezentáciou.

Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC a s dátumom 31. 3. 2022 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače obálky FDC je lyžiarka so znakom Roku tigra v pozadí. Motívom FDC pečiatky je snehová vločka, ktorá bola jedným zo symbolov OH v Pekingu. FDC vytlačila technikou digitálnej tlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, kupónov, FDC a FDC pečiatky je Adrian Ferda

Tlačový list známky bude zároveň slúžiť aj ako známka s personalizovaným kupónom pre širokú verejnosť.

Známke k úspechu olympionikov na ZOH v Pekingu
Známke k úspechu olympionikov na ZOH v Pekingu: Celý tlačový list

„Cítim sa skvelo. Len ťažko sa mi opisujú pocity, ktoré prežívam vo vnútri. Naozaj mám veľkú radosť. Teším sa. Po prvej jazde som bola skleslá, nahnevaná a smutná. V druhom kole to bol náročný boj. V športe sa netreba vzdávať. Potom je možné všetko. Je potrebné bojovať až do konca,“ povedala Petra Vlhová po dokončení pretekov v slalome na XXIV. zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu.

Po prvom kole bola veľmi nespokojná, do druhého vstupovala z 8. miesta s výrazným 72-stotinovým odstupom na Nemku Lenu Dürrovú. V druhom kole slalomovú trať postavil tréner Vlhovej, Mauro Pini. Ten poznal silné stránky svojej zverenkyne a Petre pripravil profil ušitý na mieru.

Petra Vlhová našla v sebe iskru a ukázala aj veľkú bojovnosť. Zajazdila najlepšie druhé kolo, ktoré ju posunulo na priebežnú prvú priečku a  žiadna zo súperiek ju už nepredstihla. Streda 9. februára 2022 sa zapísala do kroniky slovenského športu a olympizmu. Petra Vlhová vybojovala prvú zlatú olympijskú medailu v zjazdovom lyžovaní pre Slovensko v histórii.

Vytúženého olympijského finále sa slovenskí hokejisti nedočkali. V semifinále turnaja prehrali s Fínskom, budúcim olympijským víťazom, v pomere 0:2. „Máme šancu ukázať, kam sa slovenský hokej posunul. Je to príležitosť predviesť sa svetu, kde sme a akí dobrí sme. Je dôležité, aby hráči pochopili, že stále hrajú o medailu,“ deklaroval tréner Craig Ramsay pred zápasom s mužstvom Švédska o tretie miesto.

V dovtedajšej bilancii bola slovenským maximom v ére samostatnosti Slovenska štvrtá priečka na XXI. zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri. O víťazstve 4:0 na XXIV. zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu a zisku olympijského bronzového kovu rozhodli presné zásahy Juraja Slafkovského a Samuela Takáča v druhej tretine, v závere Slafkovský a Pavol Regenda gólmi do prázdnej bránky spečatili zisk bronzu.

„Známka s personalizovaným kupónom: Športové úspechy“

„Hrali sme počas celého turnaja jeden pre druhého. Teraz prežívame neuveriteľné pocity. Zápas o bronz bol veľmi náročný, dali sme do toho posledné sily. Siahli sme si na dno,“ zhodnotil duel  Marek Hrivík, kapitán slovenskej reprezentácie. V sobotu 19. februára 2022 olympijskú bilanciu Slovenska doplnila prvá medaila pre ľadový hokej v ére samostatnosti.

PhDr. Zdenka Letenayová

Kontakt pre médiá:
Mgr. Iveta Dorčáková
Hovorkyňa
SLOVENSKÁ POŠTA, a. s.
Námestie SNP 35, 814 20 Bratislava
e-mail: dorcakova.iveta@slposta.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.