Rozprávka O medovníkovej chalúpke od Pavla Dobšinského už aj ako aplikácia pre iPad s ilustráciami Alžbety Kováčovej (FOTO)

BRATISLAVA, 18. decembra 2012 (tlacovasprava.sk) – Azda každý z nás sa rád vracia v spomienkach do detstva, ku ktorému neodmysliteľne patria aj rozprávkové príbehy. Zbierku rozprávok od Pavla Dobšinského netreba nikomu bližšie predstavovať. Jedna z najznámejších, O Medovníkovej chalúpke, vyšla v týchto dňoch z dielne spoločnosti Mitumo s.r.o., ako ilustrovaná interaktívna aplikácia pre zariadenia iPad.

Alžbeta Kováčová, ilustrátorka. Foto Dáša Šimeková
Alžbeta Kováčová, ilustrátorka. Foto Dáša Šimeková

Príchodom novej generácie inteligentných zariadení sa otvárajú možnosti, ktoré posúvajú tvorbu kníh do nových rozmerov,“ hovorí Martin Onderka zo spoločnosti Mitumo, s.r.o. „Text, ktorý tvoril dominanciu v papierovej knihe, je dnes možné výrazne podporiť a najmä oživiť pridaním grafiky, zvukov a hlavne rozmanitej interaktivity.“

Na desiatich stranách pestrofarebnej aplikácie tak nájde používateľ okrem nádherných ilustrácií výtvarníčky Alžbety Kováčovej aj mnoho interaktívnych prvkov a kvalitných zvukov. Rozprávku sprevádza  nahovorený text pre tých najmenších, čo ešte nevedia čítať.

Okrem pôžitku z klasického diela nájdu malí čitatelia a poslucháči aj dostatok podnetov na zaujatie – kvílenie ježibaby, lietanie motýľov a vtáčikov, lezenie pavúkov, húkanie sovy, mľaskanie pri pojedaní medovníkov, či hrmot riadu alebo pískanie čajníka. Malí čitatelia tak môžu dotykom po obrazovke dopĺňať zvukový priebeh rozprávky.

Pri spustení aplikácie sú tri možnosti výberu: spustí sa automatické listovanie s prehrávaním hlasu čítajúceho rozprávku, je však možné pustiť si aj druhú verziu , bez rozprávača, v tretej verzii je hlas rozprávača a zároveň možnosť listovať stránky rozprávky.

Spoločnosť Mitumo, s.r.o. sa začala tvorbe aplikácií venovať v roku 2011. Pätica mladých nadšencov pre aplikácie dala dokopy svoje zručnosti a danosti, a rozhodli sa spolu vytvárať rozprávkové aplikácie, aby tak vytvorili niečo špeciálne pre svoje ratolesti, a nielen pre ne. „Kniha pod rukami čitateľa doslova ožíva a sprostredkováva nový druh zábavy. Priamou aktívnou komunikáciou príbehu je používateľ pútavo vtiahnutý do deja. Preto aj my vnímame tieto knižky ako novú éru rozprávok v kontexte používania a využitia nových technológií,“ vysvetlil Martin Onderka zo spoločnosti Mitumo, s.r.o.

Fotogaléria:

.

.

V týchto dňoch bola aplikácia O Medovníkovej chalúpke uvedená do predaja v App store v knižnej kategórii Books pre zariadenia iPad. Rozprávka je primárne určená pre deti vo veku 4+, v textovej aj hovorenej forme, zatiaľ v slovenskom jazyku. Momentálne sa pripravujú ďalšie jazykové verzie rozprávky O Medovníkovej chalúpke a jej ďalšie funkcie,  ako napríklad možnosť nahovoriť rozprávku samotným rodičom. Takisto sa pracuje na výrobe ďalších populárnych príbehov zo zbierky Pavla Dobšinského vo verzii pre iPad.

Pre viac informácií kontaktujte:

Roman Bomboš
bombos.roman@gmail.com

Mitumo, s.r.o.
Kazanská 23, Bratislava, 821 06
mitumo@mitumo.sk
tel: 00421 911 999 559,
http://www.mitumo.sk

2 comments

    • Dnes som videla na App Store aj dalsiu podobnu slovensku rozpravku – “O Zabudkovi”, konecne maju deti co citat, ked uz sa od tabletu nevedia odtrhnut.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.