Portál Nehnutelnosti.sk mapoval ceny bytov: Najmenej zaplatíte v Trenčianskom kraji (735 €/m²), najviac v Bratislavskom (1 781 €/ m²)

BRATISLAVA, 26. mája 2013 (www.tlacovasprava.sk) – Plánujete v blízkej budúcnosti riešiť bývanie a budete kupovať byt? Realitný portál Nehnutelnosti.sk zmapoval situáciu na trhu s bytmi. Zistil, kde a za koľko je možné kúpiť garsónku, 1, 2, 3 alebo 4 izbový byt.

Podľa údajov z portálu Nehnutelnosti.sk sa priemerná cena bytu (ide o ceny ponúkaných nehnuteľností ich majiteľmi resp. realitnými agentúrami) na Slovensku pohybuje na úrovni 1 228 €/ m².  Najmenej finančných prostriedkov budete potrebovať v Trenčianskom kraji  – 735 €/ m².  Najviac si už tradične budete musieť pripraviť v Bratislavskom kraji – 1 781 €/ m².

Graf – priemerné ceny bytov za m²- prehľad po krajoch. Zdroj: nehnutelnosti.sk
Graf – priemerné ceny bytov za m²- prehľad po krajoch. Zdroj: nehnutelnosti.sk

Ak chcete výhodne kúpiť byt (bez ohľadu na lokalitu), vyberte si byt v Detve. Tam kúpite štyri 3-izbové byty v novostavbe (435 €/ m²) za cenu jedného 3 izbového bytu v pôvodnom stave v Bratislave (1 670 €/ m²).

Na výšku ceny bytu má, samozrejme okrem iných faktorov, vplyv aj jeho stav  – či sa jedná o pôvodný stav, čiastočnú rekonštrukciu, kompletnú rekonštrukciu alebo novostavbu.

Z krajských miest najlacnejšie vychádza kúpa 3 izbového bytu v po kompletnej rekonštrukcii v Poprade – 827 €/ m², najdrahšie v Bratislave – 1 684 €/ m².

Pri kúpe bytu však nie je dôležitá len jeho cena. Dlhoročný odborník na realitnom trhu – Ing. Mgr. Juraj Gľonda radí, že nielen cena je najdôležitejším faktorom pri kúpe bytu. „Väčšina ľudí sa riadi cenou, ako určujúcim faktorom. Okrem ceny však treba zvážiť aj ostatné, nemenej dôležité atribúty, ako lokalitu, občiansku vybavenosť, dispozičné riešenie, dostupnosť, výšku mesačných nákladov a iné.“

„Kúpa bytu patrí medzi životné mýlniky každého človeka, preto by mal tejto významnej udalosti venovať maximálnu pozornosť a obozretnosť. Tým, ktorí sa rozhodli urobiť toto vážne rozhodnutie radím, aby si dobre zvážili výber nehnuteľnosti, ktorú sa chystajú nadobudnúť a postup, ktorý zvolia pri prevode vlastníckeho práva,“ radí Juraj Gľonda – profesionálny realitný konzultant z EQUITY REAL ESTATE. „Nehnuteľnosť nie je krátkodobá investícia a bývať v nej budete niekoľko rokov a počas tohto obdobia sa toho môže veľa zmeniť. Preto treba kúpu nehnuteľnosti realizovať s rozumom.

Pokiaľ by sa vám životná situácia zmenila, mali by ste byť pripravení flexibilne reagovať na životné udalosti a nehnuteľnosť kedykoľvek predať za čo najvýhodnejších podmienok. Nepozerajte sa na váš nový byt iba ako na nehnuteľnosť, snažte sa ho vnímať ako vysoko likvidné aktívum,“ dodáva Gľonda.

Celá správa tu: Riešite bývanie? Nehnutelnosti.sk zmapovali situáciu na realitnom trhu

.

O Nehnutelnosti.sk

Nehnutelnosti.sk sa venujú predovšetkým inzercii na predaj, prenájom, podnájom, výmenu či dražbu a kúpu nehnuteľností a to v rôznych kategóriách: byty, domy, rekreačné domy, rôzne objekty a priestory či pozemky. Na Nehnutelnosti.sk sa nachádza viac ako 119 000  inzerátov. Asi najväčšou pridanou hodnotou portálu sú Užitočné informácie, v ktorých sú Nehnutelnosti.sk originálne. Obsahujú aj praktické vzory a návody pre zmluvy, ohlásenia, žiadosti týkajúce sa realít a stavby nehnuteľnosti (napr. Kúpna zmluva, Nájomná zmluva). Zmluvy a tlačivá je možné stiahnuť zadarmo. Okrem inzercie sa na portáli nachádza právna a finančná poradňa a on-line chat venujúci sa hypotekárnemu poradenstvu. Možné je taktiež zobraziť týždenný vývoj cien nehnuteľností na Slovensku za posledné týždne a pozrieť si aktuálne priemerné ceny realít.

O Azet.sk

Skupina Azet.sk je jednotkou v dennej a mesačnej návštevnosti slovenského internetu. Denne služby prevádzkovateľa Azet.sk využije v priemere viac ako 859 000 reálnych užívateľov, mesačne viac ako 2 922 000 užívateľov. Portály Azet.sk zasahujú viac ako 80% užívateľov zo SR.

Zdroj: AIMmonitor – IAB Slovakia – Marec 2013
Ostatné dáta: interné zdroje Nehnutelnosti.sk, údaje za 9/2012 – 4/2013

Mgr. Mária Cacáková | AZet.sk
marketing and PR manager
Azet.sk, a.s.
Prievozská 14, 821 09 Bratislava
e-mail: cacakova@firma.azet.sk
tel.: 0911 104 557
fax: +421 269 298 288

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.