Tajomstvo chudnutia: Tekuté kalórie Vás nenasýtia! Vyhnite sa im na sto honov

BRATISLAVA, 20. januára 2014 (tlacovasprava.sk) – Z kalórií, ktoré sa nachádzajú v nápojoch môžeme ľahko pribrať. Možno viete koľko kalórii zjete každý deň, ale viete koľko ich vypijete? Nápoje obsahujú prekvapujúce množstvo kalórií.. spýtajte sa klienta, s ktorým som sa rozprávala minulý týždeň.

Povedal mi: „Nerozumiem tomu, dávam si pozor na kalórie, myslím, že aj dosť cvičím, ale moja váha jednoducho neklesá!“ Problém bol v tom, že môj klient rátal iba kalórie, ktoré prijal v jedle, pričom úplne ignoroval kalórie v nápojoch, ktoré pil počas dňa- doobedňajšia káva ( so smotanou a cukrom), limonády v bezodnom pohári na obede či niekoľko kokteilov s vodkou a brusnicovým džúsom, ktoré mu pomohli oddýchnuť si na konci dňa. Predstavte si jeho prekvapenie, keď som mu to všetko napočítala- a keď si uvedomil, že cez deň prijal takmer 1000 kalórií iba z nápojov.

Tekuté kalórie Vás nenasýtia

Jeden z dôvodov prečo zabúdame na kalórie, ktoré vypijeme je fakt, že nás veľmi nezasýtia a  nezaplnia veľa priestoru v našom žalúdku- je to skoro ako keby sa niekde „prepadali“. A výsledkom je, že neprijímame menej jedla, keď pijeme viac tekutín, ale týmito tekutinami len jedlo zavŕšime.

Zo sladkých nápojov priberieme rýchlejšie

Herbalife
Herbalife

Sladké nápoje sú určite značnou časťou problému. Aj keď môj klient asi naozaj nevedel o kalorickom efekte limonád, zvyčajne, keď sa spýtam klientov  ako by podľa nich mohli zredukovať pár kalórií navyše, veľa z nich povie, že jednoducho prestanú piť sladké nápoje. Tieto nápoje sú samozrejme miešané s cukrom, a ak ich prestanete dennodenne piť, môžete zhodiť okolo 7 kíl za rok.

Ale sladké nápoje sú len časťou problému, ktorý sa týka tekutých kalórií. Sú tu ešte ovocné nápoje, sladené čaje, limonády a kávové nápoje, ktoré prispievajú stovkami kalórií do denného príjmu priemerného človeka. Vzhľadom na to, že tekutiny neurobia jedlo sýtejšie, je ľahké pridať nejaké extra kalórie z nápojov ako sú sladké nápoje, limonády alebo sladené čaje. Na druhej strane, husté tekutiny ako mlieko, polievky alebo proteínové drinky majú tendenciu zasýtiť nás, pretože obsahujú živiny – iné ako cukor, ako napríklad bielkoviny alebo vlákninu, ktoré nás zasýtia.

Ďalší problém tekutín je, že sa konzumujú rýchlejšie. Je jednoducho rýchlejšie a jednoduchšie popíjať tekuté kalórie ako žuť ozajstné jedlo. Ak ste niekedy videli ľudí vypiť plechovku nejakého sladkého nápoja na pár hltov,  je to viac ako 10 čajových lyžičiek cukru a 150 kalórií počas niekoľkých sekúnd.  Menej kalorické alternatívy k vysoko kalorickým nápojom

Ak sú sladké nápoje aj Vaším problémom, vyskúšajte ich vymeniť za menej kalorické. Voda, minerálka a nesladený ľadový čaj sú skvelé. Ak sa neviete stotožniť s chuťou čistej vody, vyskúšajte ju zmiešať s trochou ovocného džúsu, iba pre chuť.. Športové nápoje sú vo všeobecnosti oveľa menej kalorické ako ovocné a sladené nápoje a môžu byť skvelou voľbou keď je vonku teplo alebo keď sme aktívni.

Viac na tému Herbalife tu: Zdravé stravovanie je najúčinnejší prostriedok proti stresu, tvrdí konzultantka Herbalife Susan Bowerman

.

A dospelí, vezmite na vedomie: z alkoholických nápojov môžete pribrať naozaj rýchlo. Vodka s brusnicovým džúsom môjho klienta pre neho znamenala 900 kalórií denne. Najlepšou voľbou je pohár vína alebo fľaša ľahkého piva- ktoré vychádzajú približne na 100 kalórií.  A dávajte pozor na miešané nápoje- obľúbená margarita môže obsahovať až 400 kalórií- a to ešte pred tým, ako sa pustíte to zemiakových lupienkov. Ak mi neveríte, pozrite sa na tabuľku pod článkom!

Zdroj: Americké ministerstvo poľnohospodárstva, Stredisko poľnohospodárskeho výskumu. 2013. Národná databáza pre výživu, správa 26.
Zdroj: Americké ministerstvo poľnohospodárstva, Stredisko poľnohospodárskeho výskumu. 2013. Národná databáza pre výživu, správa 26.

Autor:  Susan Bowerman, MS, RD, CSSD , konzultantka spoločnosti Herbalife

O spoločnosti Herbalife Ltd.
Herbalife Ltd. (NYSE:HLF) je globálna nutričná spoločnosť, ktorá predáva produkty zamerané na kontrolu hmotnosti, výživu a osobnú starostlivosť, s cieľom podporiť zdravý životný štýl. Produkty spoločnosti Herbalife sa predávajú vo vyše 80 krajinách cez sieť nezávislých distribútorov. Spoločnosť podporuje aj nadáciu Herbalife Family Foundation a jej program Casa Herbalife, ktorý má za cieľ poskytovať dobrú výživu deťom. V prípade záujmu o finančné informácie o spoločnosti Herbalife kliknite prosím na Investor Relations.

Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:

Jana Riečanská
Grayling Slovakia
Palisády 36, 811 06 Bratislava
Tel.: +421 2 5920 1407
E-mail: jana.riecanska@grayling.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.